Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

ISS a barevný Měsíc

Uznání a copyright: Dylan O'Donnell

Dnešní úplněk je druhým červencovým úplňkem a v souladu s moderním folklórem by se mohl nazývat modrým úplňkem (nebo uherským úplňkem - pozn. překl.). Ostrá a podrobná mozaika pořízená dalekohledem a digitální kamerou těsně před prvním červencovým úplňkem ve skutečnosti ukazuje barevný lunární povrch. Barvy jsou důsledkem zpracování obrazu, ale nicméně jsou skutečné, jelikož odpovídají skutečným rozdílům chemického složení lunárního povrchu. Je snadné vidět, zvláště když je Měsíc blízko fáze úplňku, jasné paprsky, které vybíhají přes povrch z 85 km širokého kráteru Tycho vpravo nahoře. Vůči lunární pahorkatině vpravo a nad kráterem Tycho je úžasně podrobná silueta Mezinárodní kosmická stanice. Přelet ISS, tak jak byl vidět 30. června z Byron Bay v Novém Jižním Walesu v Austrálii trval 1/3 sekundy a byl zachycen s vysokou rychlostí závěrky při sekvenčním snímání.

Štítky: ISS, Měsíc, Blue moon


42. vesmírný týden 2021

42. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 10. do 24. 10. 2021. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nízko nad jihozápadem. Nad jižním obzorem jsou večer Jupiter a Saturn. Ráno se nad jihovýchodní obzor šplhá Merkur. Aktivita Slunce je nízká. Filmaři se vrací z ISS. Mezitím k budované čínské stanici Tiangong dorazila nová tříčlenná posádka v lodi Šen-čou 13. Na skok do vesmíru se ve svých devadesáti letech podíval kapitán Kirk ze Star Treku. Sonda Lucy je na cestě k planetkám na dráze Jupiteru. Před 420 lety zemřel v Praze dánský astronom Tycho Brahe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad Venuší

Další informace »