Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

ISS a barevný Měsíc

Uznání a copyright: Dylan O'Donnell

Dnešní úplněk je druhým červencovým úplňkem a v souladu s moderním folklórem by se mohl nazývat modrým úplňkem (nebo uherským úplňkem - pozn. překl.). Ostrá a podrobná mozaika pořízená dalekohledem a digitální kamerou těsně před prvním červencovým úplňkem ve skutečnosti ukazuje barevný lunární povrch. Barvy jsou důsledkem zpracování obrazu, ale nicméně jsou skutečné, jelikož odpovídají skutečným rozdílům chemického složení lunárního povrchu. Je snadné vidět, zvláště když je Měsíc blízko fáze úplňku, jasné paprsky, které vybíhají přes povrch z 85 km širokého kráteru Tycho vpravo nahoře. Vůči lunární pahorkatině vpravo a nad kráterem Tycho je úžasně podrobná silueta Mezinárodní kosmická stanice. Přelet ISS, tak jak byl vidět 30. června z Byron Bay v Novém Jižním Walesu v Austrálii trval 1/3 sekundy a byl zachycen s vysokou rychlostí závěrky při sekvenčním snímání.

Štítky: ISS, Měsíc, Blue moon


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »