Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

ISS a barevný Měsíc

Uznání a copyright: Dylan O'Donnell

Dnešní úplněk je druhým červencovým úplňkem a v souladu s moderním folklórem by se mohl nazývat modrým úplňkem (nebo uherským úplňkem - pozn. překl.). Ostrá a podrobná mozaika pořízená dalekohledem a digitální kamerou těsně před prvním červencovým úplňkem ve skutečnosti ukazuje barevný lunární povrch. Barvy jsou důsledkem zpracování obrazu, ale nicméně jsou skutečné, jelikož odpovídají skutečným rozdílům chemického složení lunárního povrchu. Je snadné vidět, zvláště když je Měsíc blízko fáze úplňku, jasné paprsky, které vybíhají přes povrch z 85 km širokého kráteru Tycho vpravo nahoře. Vůči lunární pahorkatině vpravo a nad kráterem Tycho je úžasně podrobná silueta Mezinárodní kosmická stanice. Přelet ISS, tak jak byl vidět 30. června z Byron Bay v Novém Jižním Walesu v Austrálii trval 1/3 sekundy a byl zachycen s vysokou rychlostí závěrky při sekvenčním snímání.

Štítky: ISS, Měsíc, Blue moon


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »