Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podivná oranžová půda na Měsíci

Uznání: Apollo 17 Crew, NASA

Kde se vzala půda oranžového vzhledu na Měsíci? Tato záhada začala když si astronaut Harrison Schmidt všimnul jinak barevné skvrny poblíž přistávacího místa Apolla 17 v roce 1972 Taurus-Littrow. Schmidt a astronaut Eugene Cernan nasbírali trochu neovyklé oranžové půdy pro podrobnější zkoumání zpátky na Zemi. Na snímku nahoře je hodně zvětšený návratový vzorek s jeho místem objevu ve vloženém snímku. Oranžová půda obsahuje částice napříč menší jak 0.1 milimetru, některé z nich jsou nejmenšími doposud nalezenými částicemi na Měsíci. Lunární geologové si nyní myslí, že oranžová půda byla vytvořena starodávný žhavým výronem. Podrobné chemické a datovací analýzy ukazují, že při explozivní vulkanické erupci před 3.64 miliardami let se malé kapky roztavené horniny rychle ochladily do téměř sférických barevných zrn. Původ některých neobvyklých prvků nalezených v půdě zůstává ovšem záhadou.

Štítky: Měsíc, Apollo 17, Orange soil


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »