Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obzor s modrou a červenou

Uznání a copyright: Sergio Montúfar (Planetario Ciudad de La Plata)

Co se to děje na obzoru? Obzor samotný je bývalé pole špenátu v Guatemale, kde jsou vidět nejenom stromy, ale také velká sopka Volcán de Fuego (Vulkán ohně). Červená zář na vrcholu sopky je žhavá láva. Ovšem vaše oči může přitahovat ten modrý kruh nad obzorem vlevo. Kruh obklopuje Měsíc a spolu s dalšími barvami se mu říká korona. Koronu způsobuje lom světla, v tomto případě měsíčního světla na malých kapičkách vody v mezilehlé zemské atmosféře. V mezeře v mračnech vpravo jsou daleko za sopkou vidět hvězdy a dokonce i planeta Saturn. I když má sopka Volcán de Fuego docela často nízkou úroveň aktivity, tak astrofotograf si považuje štěstí zachytit takovou scénu právě při explozivní erupci koncem září.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Sopka, Korona, Měsíc


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »