Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obzor s modrou a červenou

Uznání a copyright: Sergio Montúfar (Planetario Ciudad de La Plata)

Co se to děje na obzoru? Obzor samotný je bývalé pole špenátu v Guatemale, kde jsou vidět nejenom stromy, ale také velká sopka Volcán de Fuego (Vulkán ohně). Červená zář na vrcholu sopky je žhavá láva. Ovšem vaše oči může přitahovat ten modrý kruh nad obzorem vlevo. Kruh obklopuje Měsíc a spolu s dalšími barvami se mu říká korona. Koronu způsobuje lom světla, v tomto případě měsíčního světla na malých kapičkách vody v mezilehlé zemské atmosféře. V mezeře v mračnech vpravo jsou daleko za sopkou vidět hvězdy a dokonce i planeta Saturn. I když má sopka Volcán de Fuego docela často nízkou úroveň aktivity, tak astrofotograf si považuje štěstí zachytit takovou scénu právě při explozivní erupci koncem září.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Sopka, Korona, Měsíc


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru Barva

Přechod Merkuru

Další informace »