Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obzor s modrou a červenou

Uznání a copyright: Sergio Montúfar (Planetario Ciudad de La Plata)

Co se to děje na obzoru? Obzor samotný je bývalé pole špenátu v Guatemale, kde jsou vidět nejenom stromy, ale také velká sopka Volcán de Fuego (Vulkán ohně). Červená zář na vrcholu sopky je žhavá láva. Ovšem vaše oči může přitahovat ten modrý kruh nad obzorem vlevo. Kruh obklopuje Měsíc a spolu s dalšími barvami se mu říká korona. Koronu způsobuje lom světla, v tomto případě měsíčního světla na malých kapičkách vody v mezilehlé zemské atmosféře. V mezeře v mračnech vpravo jsou daleko za sopkou vidět hvězdy a dokonce i planeta Saturn. I když má sopka Volcán de Fuego docela často nízkou úroveň aktivity, tak astrofotograf si považuje štěstí zachytit takovou scénu právě při explozivní erupci koncem září.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Sopka, Korona, Měsíc


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »