Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

HH 666: Prachový pilíř v Lodním kýlu s výtryskem

Uznání: NASA, ESA, Hubble, HLA; Processing & Copyright: Domingo Pestana

Některým lidem to může připadat jako úl plný zlých včel. Ve skutečnosti se jedná o snímek dva světelné roky dlouhého kosmického prachového pilíře z Hubbla a uvnitř je mladá hvězda, ze které vyvěrají silné výtrysky, označená jako Herbig-Harův objekt 666. Celá tato struktura se nachází v jedné z největších hvězdotvorných oblastí v naší galaxii v Mlhovině v Lodním kýlu, která září na jižní obloze ve vzdálenosti asi 7500 světelných let. Vrstevnaté obrysy pilíře utvářejí větry a radiace mladých, horkých, hmotných hvězd v Mlhovině v Lodním kýlu, z nichž některé uvnitř mlhoviny stále ještě vznikají. Prachem pronikající pohled v infračerveném světle lépe ukazuje dva úzké energetické výtrysky, které burácí ven ze stále ještě skryté zárodečné hvězdy.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1500+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: HH 666, Dust pillar, Výtrysk


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »