Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

HH 666: Prachový pilíř v Lodním kýlu s výtryskem

Uznání: NASA, ESA, Hubble, HLA; Processing & Copyright: Domingo Pestana

Některým lidem to může připadat jako úl plný zlých včel. Ve skutečnosti se jedná o snímek dva světelné roky dlouhého kosmického prachového pilíře z Hubbla a uvnitř je mladá hvězda, ze které vyvěrají silné výtrysky, označená jako Herbig-Harův objekt 666. Celá tato struktura se nachází v jedné z největších hvězdotvorných oblastí v naší galaxii v Mlhovině v Lodním kýlu, která září na jižní obloze ve vzdálenosti asi 7500 světelných let. Vrstevnaté obrysy pilíře utvářejí větry a radiace mladých, horkých, hmotných hvězd v Mlhovině v Lodním kýlu, z nichž některé uvnitř mlhoviny stále ještě vznikají. Prachem pronikající pohled v infračerveném světle lépe ukazuje dva úzké energetické výtrysky, které burácí ven ze stále ještě skryté zárodečné hvězdy.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1500+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: HH 666, Dust pillar, Výtrysk


42. vesmírný týden 2018

42. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 15. 10. do 21. 10. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše se blíží úhlově Slunci, ale je viditelná ve dne, nedaleko možná i s Merkurem. Jupiter mizí v záři Slunce, Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Uran a Neptun jsou vidět téměř celou noc. Na obloze je i několik zajímavých komet. Startuje ambiciózní evropsko-japonská mise BepiColombo k planetě Merkur. Nečekaná nehoda potkala kosmickou loď Sojuz MS-10. Start byl přerušen a posádka je v pořádku. Před 15 roky letěl na palubě Šenčou 5 první Číňan Yang Liwei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Smetanova vyhlídka

panorama na známém meandru Vltavy

Další informace »