Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Všechna zatmění roku 2017

Uznání a copyright: Petr Horálek

Na těchto čtyřech panelech jsou ve stejném měřítku všechna zatmění Slunce a Měsíce v roce 2017 tak, jak byla vidět ze Země. Letošní nebeskou hru stínů sledoval dobrodružný lovec zatmění do čtyř různých zemí. Na začátku této sezóny zatmění je vlevo nahoře z České republiky zachycen únorový úplněk. Jeho jemné zastínění při penumbrálním zatmění Měsíce způsobuje světlejší vnější stín Země. Nov později ve stejném měsíci vpravo nahoře ověnčil ohnivý prstenec, tak jak byl zachycen z Argentiny skoro uprostřed tohoto výrazného prstencového zatmění. U páru srpnových zatmění je dole je vlevo vidět tmavý umbrální stín Země při částečném zatmění z Německa a vpravo je vidět mohutná korona kolem totálně zatmělého Slunce zachycená ze západu USA. Pokud počítáte skóre, tak u všech zatmění roku 2017 jsou na panelech vlevo dole čísla sarosu (cyklu zatmění).
Poděkování: Autor snímku hluboce děkuje profesoru Miloslavu Druckmüllerovi, bez jehož bezedné podpory a pomoci by tato mozaika nevznikla.

Poznámka překladatele: Jedná se o 11. APOD Petra Horálka. Zobrazuje též úplné zatmění Slunce série saros 145, jehož předchozí jev bylo zatmění 11. srpna 1999 a jeho snímek bratrů Cagašových byl publikován jako APOD. Zároveň je to třetí APOD (v tomto případě jen čtvrtinově) pořízený ze Sečské přehrady - polostínové zatmění Měsíce 11. února 2017.

Štítky: Sluneční zatmění, Lunární zatmění


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »