Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Všechna zatmění roku 2017

Uznání a copyright: Petr Horálek

Na těchto čtyřech panelech jsou ve stejném měřítku všechna zatmění Slunce a Měsíce v roce 2017 tak, jak byla vidět ze Země. Letošní nebeskou hru stínů sledoval dobrodružný lovec zatmění do čtyř různých zemí. Na začátku této sezóny zatmění je vlevo nahoře z České republiky zachycen únorový úplněk. Jeho jemné zastínění při penumbrálním zatmění Měsíce způsobuje světlejší vnější stín Země. Nov později ve stejném měsíci vpravo nahoře ověnčil ohnivý prstenec, tak jak byl zachycen z Argentiny skoro uprostřed tohoto výrazného prstencového zatmění. U páru srpnových zatmění je dole je vlevo vidět tmavý umbrální stín Země při částečném zatmění z Německa a vpravo je vidět mohutná korona kolem totálně zatmělého Slunce zachycená ze západu USA. Pokud počítáte skóre, tak u všech zatmění roku 2017 jsou na panelech vlevo dole čísla sarosu (cyklu zatmění).
Poděkování: Autor snímku hluboce děkuje profesoru Miloslavu Druckmüllerovi, bez jehož bezedné podpory a pomoci by tato mozaika nevznikla.

Poznámka překladatele: Jedná se o 11. APOD Petra Horálka. Zobrazuje též úplné zatmění Slunce série saros 145, jehož předchozí jev bylo zatmění 11. srpna 1999 a jeho snímek bratrů Cagašových byl publikován jako APOD. Zároveň je to třetí APOD (v tomto případě jen čtvrtinově) pořízený ze Sečské přehrady - polostínové zatmění Měsíce 11. února 2017.

Štítky: Sluneční zatmění, Lunární zatmění


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »