Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Všechna zatmění roku 2017

Uznání a copyright: Petr Horálek

Na těchto čtyřech panelech jsou ve stejném měřítku všechna zatmění Slunce a Měsíce v roce 2017 tak, jak byla vidět ze Země. Letošní nebeskou hru stínů sledoval dobrodružný lovec zatmění do čtyř různých zemí. Na začátku této sezóny zatmění je vlevo nahoře z České republiky zachycen únorový úplněk. Jeho jemné zastínění při penumbrálním zatmění Měsíce způsobuje světlejší vnější stín Země. Nov později ve stejném měsíci vpravo nahoře ověnčil ohnivý prstenec, tak jak byl zachycen z Argentiny skoro uprostřed tohoto výrazného prstencového zatmění. U páru srpnových zatmění je dole je vlevo vidět tmavý umbrální stín Země při částečném zatmění z Německa a vpravo je vidět mohutná korona kolem totálně zatmělého Slunce zachycená ze západu USA. Pokud počítáte skóre, tak u všech zatmění roku 2017 jsou na panelech vlevo dole čísla sarosu (cyklu zatmění).
Poděkování: Autor snímku hluboce děkuje profesoru Miloslavu Druckmüllerovi, bez jehož bezedné podpory a pomoci by tato mozaika nevznikla.

Poznámka překladatele: Jedná se o 11. APOD Petra Horálka. Zobrazuje též úplné zatmění Slunce série saros 145, jehož předchozí jev bylo zatmění 11. srpna 1999 a jeho snímek bratrů Cagašových byl publikován jako APOD. Zároveň je to třetí APOD (v tomto případě jen čtvrtinově) pořízený ze Sečské přehrady - polostínové zatmění Měsíce 11. února 2017.

Štítky: Sluneční zatmění, Lunární zatmění


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »