Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ Měsíce nad alpskou horou Superga

Uznání a copyright: Stefano De Rosa

Prosincový úplněk nastal poblíž perigea, nejbližšího bodu dráhy Měsíce na jeho dráze kolem naší planety. Na brzkém ranním pohledu z italského Turínu zapadá velký a jasný plně osvětlený měsíční kotouč za rozeklanými horami. Snímek byl pořízen těsně před východem Slunce na opačném obzoru, kde rozptýlené sluneční světlo na okraji stínu Země dodává vrcholkům Alp krásný červený nádech. Kopce v popředí jsou stále ještě ve stínu. Rozptýlené sluneční světlo osvětluje na snímku teleobjektivem kopuli a věže turínské historické Baziliky Superga na kopci vpravo dole.

Štítky: Přízemí, Úplněk, Alpská zář


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »