Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ Měsíce nad alpskou horou Superga

Uznání a copyright: Stefano De Rosa

Prosincový úplněk nastal poblíž perigea, nejbližšího bodu dráhy Měsíce na jeho dráze kolem naší planety. Na brzkém ranním pohledu z italského Turínu zapadá velký a jasný plně osvětlený měsíční kotouč za rozeklanými horami. Snímek byl pořízen těsně před východem Slunce na opačném obzoru, kde rozptýlené sluneční světlo na okraji stínu Země dodává vrcholkům Alp krásný červený nádech. Kopce v popředí jsou stále ještě ve stínu. Rozptýlené sluneční světlo osvětluje na snímku teleobjektivem kopuli a věže turínské historické Baziliky Superga na kopci vpravo dole.

Štítky: Přízemí, Úplněk, Alpská zář


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »