Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ Měsíce nad alpskou horou Superga

Uznání a copyright: Stefano De Rosa

Prosincový úplněk nastal poblíž perigea, nejbližšího bodu dráhy Měsíce na jeho dráze kolem naší planety. Na brzkém ranním pohledu z italského Turínu zapadá velký a jasný plně osvětlený měsíční kotouč za rozeklanými horami. Snímek byl pořízen těsně před východem Slunce na opačném obzoru, kde rozptýlené sluneční světlo na okraji stínu Země dodává vrcholkům Alp krásný červený nádech. Kopce v popředí jsou stále ještě ve stínu. Rozptýlené sluneční světlo osvětluje na snímku teleobjektivem kopuli a věže turínské historické Baziliky Superga na kopci vpravo dole.

Štítky: Přízemí, Úplněk, Alpská zář


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »