Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdný prach v Beranu

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Tato kompozice v prachu hvězd pokrývá na severní obloze přes 8 stupňů. Mozaika zorného pole je na západ od dobře známých Plejád ve zvířetníkovém souhvězdí Berana (Aries) a v rovině naší Galaxie Mléčné dráhy. Vpravo je modravá hvězda epsilon Arietis, která je ve vzdálenosti asi 330 světelných let a je vidět pouhým okem. Světlo hvězd z této oblasti odrážejí prachové mlhoviny LBN762, LBN753 a LBN743, které se přes zorné pole prostírají zleva doprava, ale jsou nejspíš 1000 světelných let daleko. Kosmické plátno by v této odhadované vzdálenosti měřilo přes 140 světelných let. U okrajů velkého molekulárního mračna se v temných zákoutích mohou před optickými dalekohledy ukrývat nově vzniklé hvězdy a mladé stelární objekty neboli protohvězdy. Protohvězdy v molekulárních mračnech kolabují kolem hustých jader vlastní gravitací.

Štítky: Lbn762, Lbn753, Lbn743, Prach, Molekulární mračno


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »