Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdný prach v Beranu

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Tato kompozice v prachu hvězd pokrývá na severní obloze přes 8 stupňů. Mozaika zorného pole je na západ od dobře známých Plejád ve zvířetníkovém souhvězdí Berana (Aries) a v rovině naší Galaxie Mléčné dráhy. Vpravo je modravá hvězda epsilon Arietis, která je ve vzdálenosti asi 330 světelných let a je vidět pouhým okem. Světlo hvězd z této oblasti odrážejí prachové mlhoviny LBN762, LBN753 a LBN743, které se přes zorné pole prostírají zleva doprava, ale jsou nejspíš 1000 světelných let daleko. Kosmické plátno by v této odhadované vzdálenosti měřilo přes 140 světelných let. U okrajů velkého molekulárního mračna se v temných zákoutích mohou před optickými dalekohledy ukrývat nově vzniklé hvězdy a mladé stelární objekty neboli protohvězdy. Protohvězdy v molekulárních mračnech kolabují kolem hustých jader vlastní gravitací.

Štítky: Lbn762, Lbn753, Lbn743, Prach, Molekulární mračno


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »