Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V zelené společnosti: Polární záře nad Norskem

Uznání a copyright: Max Rive

Zvedněte ruku, pokud jste viděli polární záři. Tak prošly dvě noci a bohužel, většinou jen s mraky. Třetí noc se při návratu na stejnou horu nebe nejen že vyjasnilo, ale rozzářilo se nádhernou polární září. Ruce vylétly do vzduchu, trpělivost a zkušenost se vyplatila, a podařilo se zachytit tvůrčí obraz, na který se díváte, který je kompozitem ze tří snímků. Bylo to na vrcholku Austnesfjorden nad fjordem poblíž města Svolvear na ostrovech Lofoten v severním Norsku. To vše počátkem roku 2014. Ačkoliv se naše Slunce blíží ke slunečnímu minimu a tudíž vykazuje poměrně malou povrchovou aktivitu, tak díry v horní koroně v několika posledních měsících poskytly pěknou podívanou s polárními zářemi.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, Twitteru nebo na Snapchatu.

Štítky: Polární záře, Norway, Fjord


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »