Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V zelené společnosti: Polární záře nad Norskem

Uznání a copyright: Max Rive

Zvedněte ruku, pokud jste viděli polární záři. Tak prošly dvě noci a bohužel, většinou jen s mraky. Třetí noc se při návratu na stejnou horu nebe nejen že vyjasnilo, ale rozzářilo se nádhernou polární září. Ruce vylétly do vzduchu, trpělivost a zkušenost se vyplatila, a podařilo se zachytit tvůrčí obraz, na který se díváte, který je kompozitem ze tří snímků. Bylo to na vrcholku Austnesfjorden nad fjordem poblíž města Svolvear na ostrovech Lofoten v severním Norsku. To vše počátkem roku 2014. Ačkoliv se naše Slunce blíží ke slunečnímu minimu a tudíž vykazuje poměrně malou povrchovou aktivitu, tak díry v horní koroně v několika posledních měsících poskytly pěknou podívanou s polárními zářemi.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, Twitteru nebo na Snapchatu.

Štítky: Polární záře, Norway, Fjord


25. vesmírný týden 2019

25. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 17. 6. do 23. 6. 2019. Měsíc bude v úplňku a nastanou jeho pěkné konjunkce s planetami. Večer jsou velmi nízko, ale úhlově blízko sobě Mars a Merkur. Jupiter je vidět celou noc, Saturn téměř taky, ale je velmi nízko ve Střelci. Aktivita Slunce je nízká. Pozorovatelé soumrakové oblohy již v některých dnech zaznamenali výskyt nočních svítících oblak. Mise Falconu s družicemi Radarsat byla úspěšná. V týdnu očekáváme start rakety Ariane 5 s telekomunikačními družicemi a Proton-M s rentgenovou družicí Spektr-RG. Před 220 lety se narodil W. Lassel, objevitel Neptunova měsíce Triton a před 10 lety startovala k Měsíci sonda LRO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Lobster

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2019 obdržel snímek „Humří mlhovina“, jehož autorem je Pavol Kollarik Humří maso je považováno za pochoutku. Rozlousknout mohutná klepeta tohoto mořského korýše speciálními kleštičkami chodí gastronomičtí gurmáni do restaurací, objednat si ho můžeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC z Věchnova

Začátek pozorování NLC ve 22:38 SELČ

Další informace »