Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V zelené společnosti: Polární záře nad Norskem

Uznání a copyright: Max Rive

Zvedněte ruku, pokud jste viděli polární záři. Tak prošly dvě noci a bohužel, většinou jen s mraky. Třetí noc se při návratu na stejnou horu nebe nejen že vyjasnilo, ale rozzářilo se nádhernou polární září. Ruce vylétly do vzduchu, trpělivost a zkušenost se vyplatila, a podařilo se zachytit tvůrčí obraz, na který se díváte, který je kompozitem ze tří snímků. Bylo to na vrcholku Austnesfjorden nad fjordem poblíž města Svolvear na ostrovech Lofoten v severním Norsku. To vše počátkem roku 2014. Ačkoliv se naše Slunce blíží ke slunečnímu minimu a tudíž vykazuje poměrně malou povrchovou aktivitu, tak díry v horní koroně v několika posledních měsících poskytly pěknou podívanou s polárními zářemi.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, Twitteru nebo na Snapchatu.

Štítky: Polární záře, Norway, Fjord


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »