Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vizualizace Merkuru z MESSENGERu

Uznání videa: NASA, JHUAPL, CIW; Processing: Roman Tkachenko; Music: Open Sea Morning by Puddle of Infinity

Jaké by to bylo letět nad planetou Merkur? Snímky a údaje pořízené kosmickou sondou NASA MESSENGER, která od roku 2011 do 2015 obíhala kolem Merkuru, byly digitálně zkombinovány do virtuálního přeletu, na kterém je vidět většina horkého povrchu této planety. Nejvnitřnější planeta Sluneční soustavy se zdá podobná pozemskému Měsíci, jelikož je pokrytá těžce kráterovaným šedým terénem. MESSENGER toho objevil o Merkuru spoustu, včetně toho, že ve stínech kolem pólů je nejspíš vodní led. Video, na které se můžete podívat, začíná s Merkurem, který je vidět ze strany přivrácené ke Slunci a virtuální kosmická sonda přelétá do Merkurovy noci. Merkur ve skutečnosti rotuje tak pomalu, že každé své dvě cesty kolem Slunce dokončí jen tři otočky. Evropa a Japonsko plánují v roce 2018 k Merkuru vypustit sondu BepiColombo, která má jeho povrch lépe zmapovat a probádat jeho magnetické pole.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2018.

Štítky: Merkur, Messenger, Krátery


47. vesmírný týden 2018

47. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 11. do 25. 11. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět Saturn a Mars. Na ranní obloze je nepřehlédnutelným objektem Venuše. Ráno máme ještě možnost vidět amatérsky objevenou kometu C/2018 V1 (Machholz-Iwamoto-Fujikawa). Mezinárodní vesmírná stanice přivítá dvě nákladní kosmické lodě. Očekáváme třetí let téhož prvního stupně rakety Falcon 9. Ve Valašském Meziříčí proběhne tradiční kosmonautický seminář. Před 20 roky byl vynesen první modul stanice ISS, Zarja.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC1805

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2018 obdržel snímek „IC 1805“, jehož autorem je Jan Klečka   Kdysi, v dávném šerosvitu lidské či snad dokonce helénské heroické doby, vládla v daleké Etiopii, spolu se svým manželem králem Kéfeem, královna Kassiopeia. Údajně trochu chlubivá,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 38P/Stephan-Oterma

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa o efemeridové jasnosti 9.2 magnitudy se nacházela v souhvězdí Blíženců. Po obloze se pohybovala rychlostí 1.39 obloukové vteřiny za minutu ve vzdálenosti 0.837 au od Země a 1.591 au od Slunce.

Další informace »