Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vizualizace Merkuru z MESSENGERu

Uznání videa: NASA, JHUAPL, CIW; Processing: Roman Tkachenko; Music: Open Sea Morning by Puddle of Infinity

Jaké by to bylo letět nad planetou Merkur? Snímky a údaje pořízené kosmickou sondou NASA MESSENGER, která od roku 2011 do 2015 obíhala kolem Merkuru, byly digitálně zkombinovány do virtuálního přeletu, na kterém je vidět většina horkého povrchu této planety. Nejvnitřnější planeta Sluneční soustavy se zdá podobná pozemskému Měsíci, jelikož je pokrytá těžce kráterovaným šedým terénem. MESSENGER toho objevil o Merkuru spoustu, včetně toho, že ve stínech kolem pólů je nejspíš vodní led. Video, na které se můžete podívat, začíná s Merkurem, který je vidět ze strany přivrácené ke Slunci a virtuální kosmická sonda přelétá do Merkurovy noci. Merkur ve skutečnosti rotuje tak pomalu, že každé své dvě cesty kolem Slunce dokončí jen tři otočky. Evropa a Japonsko plánují v roce 2018 k Merkuru vypustit sondu BepiColombo, která má jeho povrch lépe zmapovat a probádat jeho magnetické pole.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2018.

Štítky: Merkur, Messenger, Krátery


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »