Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vizualizace Merkuru z MESSENGERu

Uznání videa: NASA, JHUAPL, CIW; Processing: Roman Tkachenko; Music: Open Sea Morning by Puddle of Infinity

Jaké by to bylo letět nad planetou Merkur? Snímky a údaje pořízené kosmickou sondou NASA MESSENGER, která od roku 2011 do 2015 obíhala kolem Merkuru, byly digitálně zkombinovány do virtuálního přeletu, na kterém je vidět většina horkého povrchu této planety. Nejvnitřnější planeta Sluneční soustavy se zdá podobná pozemskému Měsíci, jelikož je pokrytá těžce kráterovaným šedým terénem. MESSENGER toho objevil o Merkuru spoustu, včetně toho, že ve stínech kolem pólů je nejspíš vodní led. Video, na které se můžete podívat, začíná s Merkurem, který je vidět ze strany přivrácené ke Slunci a virtuální kosmická sonda přelétá do Merkurovy noci. Merkur ve skutečnosti rotuje tak pomalu, že každé své dvě cesty kolem Slunce dokončí jen tři otočky. Evropa a Japonsko plánují v roce 2018 k Merkuru vypustit sondu BepiColombo, která má jeho povrch lépe zmapovat a probádat jeho magnetické pole.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2018.

Štítky: Merkur, Messenger, Krátery


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »