Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vizualizace Merkuru z MESSENGERu

Uznání videa: NASA, JHUAPL, CIW; Processing: Roman Tkachenko; Music: Open Sea Morning by Puddle of Infinity

Jaké by to bylo letět nad planetou Merkur? Snímky a údaje pořízené kosmickou sondou NASA MESSENGER, která od roku 2011 do 2015 obíhala kolem Merkuru, byly digitálně zkombinovány do virtuálního přeletu, na kterém je vidět většina horkého povrchu této planety. Nejvnitřnější planeta Sluneční soustavy se zdá podobná pozemskému Měsíci, jelikož je pokrytá těžce kráterovaným šedým terénem. MESSENGER toho objevil o Merkuru spoustu, včetně toho, že ve stínech kolem pólů je nejspíš vodní led. Video, na které se můžete podívat, začíná s Merkurem, který je vidět ze strany přivrácené ke Slunci a virtuální kosmická sonda přelétá do Merkurovy noci. Merkur ve skutečnosti rotuje tak pomalu, že každé své dvě cesty kolem Slunce dokončí jen tři otočky. Evropa a Japonsko plánují v roce 2018 k Merkuru vypustit sondu BepiColombo, která má jeho povrch lépe zmapovat a probádat jeho magnetické pole.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2018.

Štítky: Merkur, Messenger, Krátery


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mars

Mars

Další informace »