Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zajímavosti zimního nebe

Uznání ilustrace a copyright: Universe2go.com

Co bude tuto zimu vidět na obloze? Tato grafika poskytuje několik zajímavostí pro severní polokouli Země. Vypadá jako ciferník hodin se středem dole, časné události na zimním nebi jsou vlevo zatímco pozdější události se promítají vpravo. Objekty poměrně blízké k Zemi jsou obecně ilustrovány jako bližší k postavičce s dalekohledem ve středu dole, i když téměř všechno zde nakreslené lze vidět i bez dalekohledu. K zajímavostem letošní zimní oblohy patří meteorický roj Geminid, který má maximum tento týden, souhvězdí Orion, které se stává dobře viditelným na večerní obloze a mnoho planet, které budou vidět před východem v únoru. Jako v každém ročním období lze někdy spatřit Mezinárodní kosmickou stanici (ISS), jak se pohybuje po obloze, pokud ovšem víte kdy a kde se dívat.

Štítky: Severní zima, Highlights, Grafika


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »