Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteory nad Vnitřním Mongolskem

Uznání a copyright: Haitong Yu

Už vás někdy zastihl meteorický déšť? Pokud ano, tak co minutu nebe pročísl záblesk světla. To byl také příběh astrofotografa na snímku při při loňských Perseidách. Na kompozitním obrázku ze tří hodin expozic je vidět asi 90 Perseid, které pršely nad jezerem Duolun ve Vnitřním Mongolsku v Číně. Pokud budete sledovat meteory zpátky, tak uvidíte, že se zdánlivě vylétají z jediného souhvězdí, v tomto případě je to Perseus. Dokonce můžete říci, které meteory nejsou Perseidy, protože jejich stopy míří jinam. Dnešní noc by se vám mohl přihodit jiný meteorický deštík, jelikož budou vrcholit Geminidy. Radiant meteorického roje v souhvězdí Blíženců (Gemini) vyjde krátce po západu Slunce a bude vidět většinu noci.

Přednášky APOD zdarma: 5. ledna v NYC a 9. ledna v DC.

Štítky: Perseidy, Meteorický roj Geminid, Vnitřní Mongolsko


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »