Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteory nad Vnitřním Mongolskem

Uznání a copyright: Haitong Yu

Už vás někdy zastihl meteorický déšť? Pokud ano, tak co minutu nebe pročísl záblesk světla. To byl také příběh astrofotografa na snímku při při loňských Perseidách. Na kompozitním obrázku ze tří hodin expozic je vidět asi 90 Perseid, které pršely nad jezerem Duolun ve Vnitřním Mongolsku v Číně. Pokud budete sledovat meteory zpátky, tak uvidíte, že se zdánlivě vylétají z jediného souhvězdí, v tomto případě je to Perseus. Dokonce můžete říci, které meteory nejsou Perseidy, protože jejich stopy míří jinam. Dnešní noc by se vám mohl přihodit jiný meteorický deštík, jelikož budou vrcholit Geminidy. Radiant meteorického roje v souhvězdí Blíženců (Gemini) vyjde krátce po západu Slunce a bude vidět většinu noci.

Přednášky APOD zdarma: 5. ledna v NYC a 9. ledna v DC.

Štítky: Perseidy, Meteorický roj Geminid, Vnitřní Mongolsko


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »