Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachový pilíř mlhoviny v Lodním kýlu

Uznání: NASA, ESA, N. Smith (U. California, Berkeley) et al., and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

V hlavě tohoto mezihvězdného monstra je hvězda, která ho pomalu ničí. To monstrum je ve skutečnosti neživý pilíř plynu a prachu s délkou přes světelný rok. Hvězda samotná není přes neprůhledný prach vidět, ale dává o sobě vědět svazky energetických částic. Podobné bitvy se vedou přes celou mlhovinu v Lodním kýlu (NGC 3372). Hvězdy nakonec vyhrají a své pilíře stvoření v příštích 100 000 letech zničí, takže vznikne nová otevřená hvězdokupa. Růžové skvrnky jsou nově vzniklé hvězdy, které se již ze svého rodného monstra uvolnily. Snímek nahoře je jenom malou částí velice podrobné panoramatické mozaiky mlhoviny v Lodním kýlu (Carina), který pořídil v roce 2007 Hubblův kosmický dalekohled. Technicky se hvězdným výtryskům říká Herbig-Harovy objekty. Jak hvězdy Herbig-Haro výtrysky vytvářejí je předmětem neustálého výzkumu, ale nejspíš souvisí s akrečním diskem, který víří kolem centrální hvězdy. Druhý působivý Herbig-Harův výtrysk je vidět na větším snímku dole.

Štítky: Mlhovina Lodní záď, NGC 3372, Dust pillar


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »