Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Infračervený portrét Velkého Magellanova mračna

Uznání: ESA / NASA / JPL-Caltech / STScI

Tímto infračerveným portrétem Velkého Magellanova mračna, satelitní galaxie naší Mléčné dráhy, se vlní mračna kosmického prachu. Pozoruhodný kompozitní obraz z Herschelovy kosmické observatoře a ze Spitzerova kosmického dalekohledu ukazuje, že prachová mračna vyplňují sousední trpasličí galaxii stejně, jako prach v rovině Mléčné dráhy samotné. Teploty prachu zpravidla sledují hvězdotvorné aktivity. Modré barvy ze Spitzeru ukazují teplý prach zahřívaný mladými hvězdami. K obrazovým údajům v červené a zelené barvě přispěly zase Herschelovy přístroje, přičemž ukazují emisi prachu z chladných a prostředních oblastí, kde hvězdy právě vznikat začaly, nebo přestaly. Infračervenému vzhledu Velkého Magellanova mračna dominuje prachová emise a liší se od pohledu na optických snímcích. Ovšem dobře známá mlhovina Tarantule z této galaxie stále vyniká a je snadno vidět jako nejjasnější oblast vlevo od středu. Velké mračno Magellanovo je asi 160 000 světelných let daleko a měří asi 30 000 světelných let.

Štítky: Lmc, Prach, Large magellanic cloud, Herschel space observatory


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »