Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Infračervený portrét Velkého Magellanova mračna

Uznání: ESA / NASA / JPL-Caltech / STScI

Tímto infračerveným portrétem Velkého Magellanova mračna, satelitní galaxie naší Mléčné dráhy, se vlní mračna kosmického prachu. Pozoruhodný kompozitní obraz z Herschelovy kosmické observatoře a ze Spitzerova kosmického dalekohledu ukazuje, že prachová mračna vyplňují sousední trpasličí galaxii stejně, jako prach v rovině Mléčné dráhy samotné. Teploty prachu zpravidla sledují hvězdotvorné aktivity. Modré barvy ze Spitzeru ukazují teplý prach zahřívaný mladými hvězdami. K obrazovým údajům v červené a zelené barvě přispěly zase Herschelovy přístroje, přičemž ukazují emisi prachu z chladných a prostředních oblastí, kde hvězdy právě vznikat začaly, nebo přestaly. Infračervenému vzhledu Velkého Magellanova mračna dominuje prachová emise a liší se od pohledu na optických snímcích. Ovšem dobře známá mlhovina Tarantule z této galaxie stále vyniká a je snadno vidět jako nejjasnější oblast vlevo od středu. Velké mračno Magellanovo je asi 160 000 světelných let daleko a měří asi 30 000 světelných let.

Štítky: Lmc, Prach, Large magellanic cloud, Herschel space observatory


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »