Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Herschelův pohled na Mléčnou dráhu

Uznání: ESA, SPIRE & PACS Consortia

Herschelův kosmický dalekohled Evropské kosmické agentury je s 3,5 m zrcadlem větší než Hubblův kosmický dalekohled a zkoumá vesmír na infračervených vlnových délkách. Dalekohled Herschel se jmenuje po v Německu narozeném britském astronomovi Fredericku Williamu Herschelovi, který před více než 200 lety objevil infračervené světlo. Kombinované Herschelovy citlivé kamery dokázaly sestavit tento nádherný pohled do souhvězdí Jižní kříž. Skvělý pohled v dalekém infačerveném světle ve falešných barvách zabírá 2 stupně a zachycuje studená prachová mračna v naší galaxii do extrémních detailů a ukazuje pozoruhodnou spleť filamentů a hvězdotvorných oblastí. Takováto pozorování mají za účel odhalovat tajemství vzniku hvězd průzkumem rozsáhlých oblastí galaktické roviny.

Štítky: Prach, Mléčná dráha, Infračervený, Herschel


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »