Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Herschelův pohled na Mléčnou dráhu

Uznání: ESA, SPIRE & PACS Consortia

Herschelův kosmický dalekohled Evropské kosmické agentury je s 3,5 m zrcadlem větší než Hubblův kosmický dalekohled a zkoumá vesmír na infračervených vlnových délkách. Dalekohled Herschel se jmenuje po v Německu narozeném britském astronomovi Fredericku Williamu Herschelovi, který před více než 200 lety objevil infračervené světlo. Kombinované Herschelovy citlivé kamery dokázaly sestavit tento nádherný pohled do souhvězdí Jižní kříž. Skvělý pohled v dalekém infačerveném světle ve falešných barvách zabírá 2 stupně a zachycuje studená prachová mračna v naší galaxii do extrémních detailů a ukazuje pozoruhodnou spleť filamentů a hvězdotvorných oblastí. Takováto pozorování mají za účel odhalovat tajemství vzniku hvězd průzkumem rozsáhlých oblastí galaktické roviny.

Štítky: Prach, Mléčná dráha, Infračervený, Herschel


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »