Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M27: nekometa

Uznání a copyright: Martin Pugh

Astronom Charles Messier si při pátrání po kometách na obloze nad Francií 18. století pečlivě vedl seznam objektů, na které narazil, a které určitě nebyly kometami. Toto je číslo 27 z jeho nyní slavného seznamu nekomet. Astronomové 21. století by tento objekt identifikovali jako planetární mlhovinu, ale nejde ani o planetu, i když se v malém dalekohledu jeví okrouhlá a podobná planetě. Messier 27 (M27) je výborným příkladem plynné emisní mlhoviny, která vznikla, když slunci podobná hvězda vyčerpala ve svém jádru palivo. Mlhovina vzniká odhazováním vnějších vrstev do vesmíru, přičemž atomy excitované intenzivním, ale neviditelným ultrafialovým světlem umírající hvězdy, generují viditelnou záři. Mlhovina nese populární jméno Činka a je krásně symetrickým mezihvězdným mračnem plynu o průměru přes 2,5 světelného roku ve vzdálenosti asi 1200 světelných let v souhvězdí Lištičky (Vulpecula). Tento barevný kompozitní obraz zvýrazňuje podrobnosti v dobře prostudované centrální oblasti a slabší, zřídka zobrazované struktury ve vnějším halo mlhoviny. Obraz se skládá z širokopásmových a úzkopásmových snímků pořízených pomocí filtrů citlivých na emise síry, vodíku a kyslíku.

Štítky: Planetární mlhovina, M27, Mlhovina Činka, Charles messier


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »