Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M27: nekometa

Uznání a copyright: Martin Pugh

Astronom Charles Messier si při pátrání po kometách na obloze nad Francií 18. století pečlivě vedl seznam objektů, na které narazil, a které určitě nebyly kometami. Toto je číslo 27 z jeho nyní slavného seznamu nekomet. Astronomové 21. století by tento objekt identifikovali jako planetární mlhovinu, ale nejde ani o planetu, i když se v malém dalekohledu jeví okrouhlá a podobná planetě. Messier 27 (M27) je výborným příkladem plynné emisní mlhoviny, která vznikla, když slunci podobná hvězda vyčerpala ve svém jádru palivo. Mlhovina vzniká odhazováním vnějších vrstev do vesmíru, přičemž atomy excitované intenzivním, ale neviditelným ultrafialovým světlem umírající hvězdy, generují viditelnou záři. Mlhovina nese populární jméno Činka a je krásně symetrickým mezihvězdným mračnem plynu o průměru přes 2,5 světelného roku ve vzdálenosti asi 1200 světelných let v souhvězdí Lištičky (Vulpecula). Tento barevný kompozitní obraz zvýrazňuje podrobnosti v dobře prostudované centrální oblasti a slabší, zřídka zobrazované struktury ve vnějším halo mlhoviny. Obraz se skládá z širokopásmových a úzkopásmových snímků pořízených pomocí filtrů citlivých na emise síry, vodíku a kyslíku.

Štítky: Planetární mlhovina, M27, Mlhovina Činka, Charles messier


49. vesmírný týden 2020

49. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 11. do 6. 12. 2020. Měsíc bude ubývat z úplňku k poslední čtvrti. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn a vysoko nad jihem Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najedeme skvrny. Čínská sonda Chang’e 5 míří k odběru vzorků z povrchu Měsíce. Raketa Falcon 9 má na kontě už 100 startů a jeden první stupeň letěl a přistál už sedmkrát. Před 495 lety se narodil Tadeáš Hájek z Hájku a před 25 lety startovala sluneční observatoř SOHO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplněk nad Hořovicemi

Úplněk nad Hořovicemi 30.11.2020

Další informace »