Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. srpen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. srpen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Herschelova Kukla

Uznání: ESA, SPIRE & PACS Consortia, Doris Arzoumanian (CEA Saclay), et al.

Na tomto pozoruhodném infračerveném zákoutí oblohy mezihvězdných mračen plovoucích ve vysoko letícím souhvězdí Labutě (Cygnus) oči přitahuje mlhovina Kukla. Tato mlhovina má též označení IC5146 a je to prašná hvězdotvorná oblast, která je zde na snímku ve falešných barvách z Herschelovy kosmické observatoře vidět modře na vlnových délkách více než 100 násobně delších, než je viditelné červené světlo. Zatímco snímky ve viditelném světle ukazují mlhovinu Kukla na konci dlouhé temné mlhoviny Barnard 168, tak v Hershelově infračerveném pohledu kosmická Kukla přerušuje dlouhý řetěz vláknitých mračen zářícího prachu. Prachová vlákna mají šířku, která naznačuje, že vznikly při průchodu rázových vln po explozích hvězd v mezihvězdném prostředí a vymetly a stlačily mezihvězdný prach a plyn. Herschelova data také ukazují hvězdy, které vznikají podél prachových vláken. Samotná mlhovina Kukla měří asi 15 světelných let a je asi 4000 světelných let daleko.

Štítky: Star-formation, Mezihvězdné prostředí, Infračervený, Cocoon Nebula, Ic5146


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »