Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. srpen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. srpen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční sloup nad Ontariem

Uznání a copyright: Rick Stankiewicz (Peterborough Astronomical Association)

Co je to na obzoru? Ne, není to mimozemská kosmická loď útočící na vzdálené pozemšťany, ale je to jen sluneční sloup. Když jel počátkem června fotograf přes Ontario v Kanadě, tak ho překvapil "mrazivě strašný a krásný" pohled, takže hned pořídil několik snímků. Ve studeném vzduchu někdy vznikají ploché šestiboké krystaly ledu, které pak vypadávají z vysokých mračen. Odpor vzduchu způsobuje, že se tyto krystaly většinu času snáší k zemi téměř naplocho. Při pohledu na vycházející nebo zapadající Slunce tyto ploché krystaly odrážejí sluneční světlo a vytvářejí neobvyklé světelné sloupce, sluneční sloupy, jak je vidět nahoře. Uvidět takové sloupce světla není zas až tak neobvyklé a zvlášť malebné sloupy v minulých APODech lze nalézt zde.

Štítky: Mračna, Sun Pillar, Ontario


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Jupiter se blíží do konjunkce

Další informace »