Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseida dole

Uznání: Ron Garan, ISS Expedition 28 Crew, NASA

Pozemšťané letos pozorovali Perseidy při pohledu vzhůru na Měsícem osvětlenou noční oblohu. Ovšem tento pozoruhodný pohled zachytil astronaut Ron Garan, když se díval na Perseidu dole pod ním. Z Garanovy perspektivy na palubě Mezinárodní kosmické stanice, která obíhá kolem Země asi 380 kilometrů vysoko, se Perseidy jeví jako záblesky meteorů dole, při zametání prachu poztráceného kometou Swift-Tuttle a zahřátého do běla. Zrna zářícího kometárního prachu putují hustší atmosférou ve výši kolem 100 kilometrů nad zemským povrchem rychlostí asi 60 kilometrů za sekundu. V tomto případě je krátký záblesk meteoru vpravo od středu obrazu, pod zakřiveným okrajem Země a pod vrstvou zelenavě zářícího vzduchu. Už mimo obrázek je na horizontu Slunce, za jedním ze sluneční panelů stanice vpravo nahoře. Nad meteorem je u horizontu vidět jasná hvězda Arcturus a další hvězdy, které patří do souhvězdí Pastýře a Severní koruny. Tento snímek byl pořízen 13. srpna, když se kosmická stanice zrovna pohybovala nad Čínou, asi 400 kilometrů severozápadně od Pekingu.

Štítky: Meteor, Meteorický roj, ISS, Perseid, Arcturus


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »