Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachový pilíř mlhoviny v Lodním kýlu

Uznání: NASA, ESA, N. Smith (U. California, Berkeley) et al., and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

V hlavě tohoto mezihvězdného monstra je hvězda, která ho pomalu ničí. To monstrum je ve skutečnosti neživý pilíř plynu a prachu s délkou přes světelný rok. Hvězda samotná není přes neprůhledný prach vidět, ale dává o sobě vědět svazky energetických částic. Podobné bitvy se vedou přes celou mlhovinu v Lodním kýlu (NGC 3372). Hvězdy nakonec vyhrají a své pilíře stvoření v příštích 100 000 letech zničí, takže vznikne nová otevřená hvězdokupa. Růžové skvrnky jsou nově vzniklé hvězdy, které se již ze svého rodného monstra uvolnily. Snímek nahoře je jenom malou částí velice podrobné panoramatické mozaiky mlhoviny v Lodním kýlu (Carina), který pořídil v roce 2007 Hubblův kosmický dalekohled. Technicky se hvězdným výtryskům říká Herbig-Harovy objekty. Jak hvězdy Herbig-Haro výtrysky vytvářejí je předmětem neustálého výzkumu, ale nejspíš souvisí s akrečním diskem, který víří kolem centrální hvězdy. Druhý působivý Herbig-Harův výtrysk je vidět na větším snímku dole.

Štítky: Mlhovina Lodní záď, NGC 3372, Dust pillar


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »