Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planck zmapoval mikrovlnné pozadí

Image Credit: European Space Agency, Planck Collaboration

Z čeho se skládá náš vesmír? Evropská kosmická agentura ESA vypustila družici Planck, aby do předtím nevídaných podrobností zmapovala jemné teplotní rozdíly nejstaršího známého povrchu, pozadí oblohy zanechaného před miliardami let, kdy se náš vesmír stal poprvé průsvitným pro světlo, a tak pomohla odpovědět na tuto otázku. Kosmické mikrovlnné pozadí je vidět ve všech směrech a jedná se o složitou tapiserii, která by mohla podle pozorování teplých nebo studených vzorů ukázat, jaké má vesmír složení z různých typů energií a jak se specifickými způsoby vyvinuly. Minulý týden ohlášené výsledky potvrzují, že většina našeho vesmíru se skládá ze záhadné a neznámé temné energie a že dokonce i většina pozůstávající hmoty (energie) je podivně temná. Planckova data navíc působivě posunula stáří vesmíru na asi 13,81 miliardy let, tedy o něco starší, než odhady jinými způsoby včetně určení z družice NASA WMAP a rychlost rozpínání stanovila na 67,3 (+/- 1,2) km/s/Mpc, tedy o něco níže, než předchozí odhady. Některé charakteristiky mapy oblohy nahoře zůstávají neznámé, například proč je fluktuace teploty na jedné polovině oblohy trochu větší, než na té druhé.

Štítky: Vesmír, CMBR, Planck


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »