Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Video temné hmoty ze simulace Bolshoi

Uznání: A. Klypin (NMSU), J. Primack (UCSC) et al., Chris Henze (NASA Ames), NASA's Pleiades Supercomputer
Music (

Co kdybyste letěli vesmírem a viděli temnou hmotu? I když technologie pro takový let stále čeká na svůj vývoj, tak technologie pro vizualizaci takového letu s dokončením simulace Bolshoi Cosmological Simulation značně pokročila. Výstup po 6 miliónech CPU hodin na sedmém nejrychlejším superpočítači na světě přináší mnoho vědeckých novinek včetně simulace letu nahoře. Bolshoi vychází z poměrně plynulé distribuce temné hmoty v ranném vesmíru odlišené od mikrovlnného záření pozadí a dalších velkých datových souborů na obloze a pak sleduje evoluci vesmíru až do přítomnosti jak je vidět nahoře na podkladu standardní kosmologie. Jasné body na videu nahoře jsou uzly normálně neviditelné temné hmoty z nichž mnohé obsahují normální galaxie. Je zřejmé, že dlouhým vláknům a kupám galaxií dominuje temná hmota. Statistické srovnání mezi Bolshoi a současnými reálnými mapami oblohy se skutečnými galaxiemi ukazují dobrou shodu. Ačkoliv Bolshoi simulace existenci temné hmoty podporuje, tak mnoho otázek o našem vesmíru zůstává nezodpovězeno, včetně složení temné hmoty, podstaty temné energie a jak vznikala první generace hvězd a galaxií.

Štítky: Temní hmota, Kosmologie, Video, Bolshoi


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »