Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Video temné hmoty ze simulace Bolshoi

Uznání: A. Klypin (NMSU), J. Primack (UCSC) et al., Chris Henze (NASA Ames), NASA's Pleiades Supercomputer
Music (

Co kdybyste letěli vesmírem a viděli temnou hmotu? I když technologie pro takový let stále čeká na svůj vývoj, tak technologie pro vizualizaci takového letu s dokončením simulace Bolshoi Cosmological Simulation značně pokročila. Výstup po 6 miliónech CPU hodin na sedmém nejrychlejším superpočítači na světě přináší mnoho vědeckých novinek včetně simulace letu nahoře. Bolshoi vychází z poměrně plynulé distribuce temné hmoty v ranném vesmíru odlišené od mikrovlnného záření pozadí a dalších velkých datových souborů na obloze a pak sleduje evoluci vesmíru až do přítomnosti jak je vidět nahoře na podkladu standardní kosmologie. Jasné body na videu nahoře jsou uzly normálně neviditelné temné hmoty z nichž mnohé obsahují normální galaxie. Je zřejmé, že dlouhým vláknům a kupám galaxií dominuje temná hmota. Statistické srovnání mezi Bolshoi a současnými reálnými mapami oblohy se skutečnými galaxiemi ukazují dobrou shodu. Ačkoliv Bolshoi simulace existenci temné hmoty podporuje, tak mnoho otázek o našem vesmíru zůstává nezodpovězeno, včetně složení temné hmoty, podstaty temné energie a jak vznikala první generace hvězd a galaxií.

Štítky: Temní hmota, Kosmologie, Video, Bolshoi


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »