Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Video temné hmoty ze simulace Bolshoi

Uznání: A. Klypin (NMSU), J. Primack (UCSC) et al., Chris Henze (NASA Ames), NASA's Pleiades Supercomputer
Music (

Co kdybyste letěli vesmírem a viděli temnou hmotu? I když technologie pro takový let stále čeká na svůj vývoj, tak technologie pro vizualizaci takového letu s dokončením simulace Bolshoi Cosmological Simulation značně pokročila. Výstup po 6 miliónech CPU hodin na sedmém nejrychlejším superpočítači na světě přináší mnoho vědeckých novinek včetně simulace letu nahoře. Bolshoi vychází z poměrně plynulé distribuce temné hmoty v ranném vesmíru odlišené od mikrovlnného záření pozadí a dalších velkých datových souborů na obloze a pak sleduje evoluci vesmíru až do přítomnosti jak je vidět nahoře na podkladu standardní kosmologie. Jasné body na videu nahoře jsou uzly normálně neviditelné temné hmoty z nichž mnohé obsahují normální galaxie. Je zřejmé, že dlouhým vláknům a kupám galaxií dominuje temná hmota. Statistické srovnání mezi Bolshoi a současnými reálnými mapami oblohy se skutečnými galaxiemi ukazují dobrou shodu. Ačkoliv Bolshoi simulace existenci temné hmoty podporuje, tak mnoho otázek o našem vesmíru zůstává nezodpovězeno, včetně složení temné hmoty, podstaty temné energie a jak vznikala první generace hvězd a galaxií.

Štítky: Temní hmota, Kosmologie, Video, Bolshoi


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »