Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

QR kódy: Nikoliv pro lidské oči

Uznání: Kaywa QR Code Generator (Free)

Toto sdělení nebylo určeno lidským očím. A nebylo určeno ani očím mimozemšťanů. Jde o pokus komunikovat přímo s vaším chytrým telefonem. Kamery mnoha chytrých mobilů dokáží zachytit QR kód (Quick Response) nahoře a běžné aplikace vám pak sdělí, co to znamená. Po rozkódování se někdy objeví webová adresa a chytrý telefon se vás pak zeptá, zda chcete tuto adresu navštívit a poučit se více o objektu. QR kód je dvojrozměrnou obdobou čárových kódů, které lze skenovat v jakémkoliv směru a dokáží tolerovat několik typů chyb. Tyto kódy se stále častěji používají jako spojnice mezi reálnými objekty a informacemi o těchto objektech na webových stránkách, takže se začínají objevovat i na nečekaných místech. QR kód dokáže s pomocí několika volně dostupných online služeb vytvořit kdokoliv, pak ho vytisknout a umístit na objekt. Ačkoliv QR kódy nebyly určeny pro komunikaci s mimozemšťany, tak mají několik společných atributů se slavnými pokusy komunikace s mimozemšťany. Dokážete vy, nebo nějaký chytrý telefon zrovna po ruce, zjistit co QR kód nahoře znamená?

Štítky: Vision, Aliens, QR codes


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »