Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

QR kódy: Nikoliv pro lidské oči

Uznání: Kaywa QR Code Generator (Free)

Toto sdělení nebylo určeno lidským očím. A nebylo určeno ani očím mimozemšťanů. Jde o pokus komunikovat přímo s vaším chytrým telefonem. Kamery mnoha chytrých mobilů dokáží zachytit QR kód (Quick Response) nahoře a běžné aplikace vám pak sdělí, co to znamená. Po rozkódování se někdy objeví webová adresa a chytrý telefon se vás pak zeptá, zda chcete tuto adresu navštívit a poučit se více o objektu. QR kód je dvojrozměrnou obdobou čárových kódů, které lze skenovat v jakémkoliv směru a dokáží tolerovat několik typů chyb. Tyto kódy se stále častěji používají jako spojnice mezi reálnými objekty a informacemi o těchto objektech na webových stránkách, takže se začínají objevovat i na nečekaných místech. QR kód dokáže s pomocí několika volně dostupných online služeb vytvořit kdokoliv, pak ho vytisknout a umístit na objekt. Ačkoliv QR kódy nebyly určeny pro komunikaci s mimozemšťany, tak mají několik společných atributů se slavnými pokusy komunikace s mimozemšťany. Dokážete vy, nebo nějaký chytrý telefon zrovna po ruce, zjistit co QR kód nahoře znamená?

Štítky: Vision, Aliens, QR codes


45. vesmírný týden 2025

45. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 10. do 9. 11. 2025. Měsíc bude v úplňku. Saturn je dobře vidět večer, později v noci se přidává Jupiter, ráno končí viditelnost Venuše. Čeká nás poslední týden viditelnosti komety C/2025 A6 (Lemmon) a v neděli začne další okno viditelnosti slabší komety C/2025 R2 (SWAN) na tmavé večerní obloze. Z evropského kosmodromu Kourou v jihoamerické Francouzské Guayáně má startovat raketa Ariane 6 s radarovou družicí Sentinel-1D. V rámci sdílené mise Bandwagon-4 byla vynesena také česká družice CevroSat-1. Na Floridě proběhl statický zážeh velké rakety New Glenn. Před dvaceti lety začala mise sondy Venus Express jež přinesla velmi zajímavé poznatky o atmosféře Venuše.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neptun a Saturn iPhonem 15 Pro Max. Mapa ze stellarium-web.org.

Další informace »