Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Proudy hvězd a galaxie Slunečnice

Uznání a copyright: R Jay GaBany - Collaboration: T.S. Chonis (U. Texas),
D. Martinez-Delgado (MPIA, IAC), Ray Gralak (New Mexico Skies), Gary J. Hill (McDonald Obs), I. Trujillo (IAC), S. R. Majewski (U. Virginia)

Messier 63 je jasná spirální galaxie na severní obloze vzdálená asi 25 miliónů světelných let v loajálním souhvězdí Honicí psy (Canes Venatici). Tento majestátní vesmírný ostrov je též katalogizován jako NGC 5055 a napříč měří téměř 100 000 světelných let, asi polovinu velikosti naší vlastní Mléčné dráhy. Galaxie M63 je známa pod populárním názvem Slunečnice, má jasné žluté jádro a zavinutá modrá spirální ramena protkaná pásy kosmického prachu a potečkovaná růžovými hvězdotvornými oblastmi. Tato hloubková expozice také ukazuje enormní, ale slabý oblouk, který zasahuje daleko do halo nad jasnější galaktickou rovinou. Spoluprací profesionálních a amatérských astronomů se podařilo prokázat, že oblouk odpovídá proudu hvězd z menší satelitní galaxie, která byla slapově rozrušena při svém sloučení s M63 během posledních 5 miliard let. Tento objev je součástí narůstajícího množství důkazů, že růst velkých spirálních galaxií kanibalizováním menších galaxií běžně nastává i v okolním vesmíru.

Štítky: Spirální galaxie, M63, Ngc5055, Star streams


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »