Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Proudy hvězd a galaxie Slunečnice

Uznání a copyright: R Jay GaBany - Collaboration: T.S. Chonis (U. Texas),
D. Martinez-Delgado (MPIA, IAC), Ray Gralak (New Mexico Skies), Gary J. Hill (McDonald Obs), I. Trujillo (IAC), S. R. Majewski (U. Virginia)

Messier 63 je jasná spirální galaxie na severní obloze vzdálená asi 25 miliónů světelných let v loajálním souhvězdí Honicí psy (Canes Venatici). Tento majestátní vesmírný ostrov je též katalogizován jako NGC 5055 a napříč měří téměř 100 000 světelných let, asi polovinu velikosti naší vlastní Mléčné dráhy. Galaxie M63 je známa pod populárním názvem Slunečnice, má jasné žluté jádro a zavinutá modrá spirální ramena protkaná pásy kosmického prachu a potečkovaná růžovými hvězdotvornými oblastmi. Tato hloubková expozice také ukazuje enormní, ale slabý oblouk, který zasahuje daleko do halo nad jasnější galaktickou rovinou. Spoluprací profesionálních a amatérských astronomů se podařilo prokázat, že oblouk odpovídá proudu hvězd z menší satelitní galaxie, která byla slapově rozrušena při svém sloučení s M63 během posledních 5 miliard let. Tento objev je součástí narůstajícího množství důkazů, že růst velkých spirálních galaxií kanibalizováním menších galaxií běžně nastává i v okolním vesmíru.

Štítky: Spirální galaxie, M63, Ngc5055, Star streams


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »