Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oklo: Starodávné africké jaderné reaktory

Uznání a copyright: Robert D. Loss (Curtin U.)

V sedmdesátých letech dvacátého století byly v Africe nalezeny zbytky jaderných reaktorů starých téměř 2 miliardy let. Předpokládá se, že tyto reaktory vznikly přirozenou cestou. Dnes neexistují žádné přírodní reaktory, jelikož relativní hustota štěpného uranu se nyní rozpadem snížila pod úroveň nutnou pro udržitelnou reakci. Na obrázku nahoře je Fosilní reaktor 15 v Oklo v Gabunu. Oxid uranu zůstává viditelný jako žlutá hornina. Vedlejší produkty z Oklo se dnes používají pro zkoušky stability fundamentálních konstant v měřítcích kosmologické doby a vzdálenosti a k vývoji efektivnějších způsobů pro ukládání lidmi vyrobeného jaderného odpadu.

Štítky: Oklo, Nuclear reactor, Uranium


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »