Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oklo: Starodávné africké jaderné reaktory

Uznání a copyright: Robert D. Loss (Curtin U.)

V sedmdesátých letech dvacátého století byly v Africe nalezeny zbytky jaderných reaktorů starých téměř 2 miliardy let. Předpokládá se, že tyto reaktory vznikly přirozenou cestou. Dnes neexistují žádné přírodní reaktory, jelikož relativní hustota štěpného uranu se nyní rozpadem snížila pod úroveň nutnou pro udržitelnou reakci. Na obrázku nahoře je Fosilní reaktor 15 v Oklo v Gabunu. Oxid uranu zůstává viditelný jako žlutá hornina. Vedlejší produkty z Oklo se dnes používají pro zkoušky stability fundamentálních konstant v měřítcích kosmologické doby a vzdálenosti a k vývoji efektivnějších způsobů pro ukládání lidmi vyrobeného jaderného odpadu.

Štítky: Oklo, Nuclear reactor, Uranium


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »