Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oklo: Starodávné africké jaderné reaktory

Uznání a copyright: Robert D. Loss (Curtin U.)

V sedmdesátých letech dvacátého století byly v Africe nalezeny zbytky jaderných reaktorů starých téměř 2 miliardy let. Předpokládá se, že tyto reaktory vznikly přirozenou cestou. Dnes neexistují žádné přírodní reaktory, jelikož relativní hustota štěpného uranu se nyní rozpadem snížila pod úroveň nutnou pro udržitelnou reakci. Na obrázku nahoře je Fosilní reaktor 15 v Oklo v Gabunu. Oxid uranu zůstává viditelný jako žlutá hornina. Vedlejší produkty z Oklo se dnes používají pro zkoušky stability fundamentálních konstant v měřítcích kosmologické doby a vzdálenosti a k vývoji efektivnějších způsobů pro ukládání lidmi vyrobeného jaderného odpadu.

Štítky: Oklo, Nuclear reactor, Uranium


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »