Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zodiakální světlo nad Namibií

Uznání a copyright: Rudi Dobesberger (Sternfreunde Steyr)

V tomto ročním období je na severní polokouli vidět před úsvitem neobvyklý trojúhelník světla. Tento trojúhelník světla se kdysi považoval za falešný úsvit, ale ve skutečnosti jde o zodiakální světlo, které se odráží od interplanetárních prachových částic. Na horizontálně komprimovaném obrázku pořízeném těsně po západu slunce v červnu 2009 v Namibii na jižní polokouli je vidět jasný reflekční trojúhelník. Centrální pás naší Mléčné dráhy vlevo nejprve zrcadlí zvířetníkový pás vpravo a potom se vlní celou oblohou. Ty slabé šmouhy uvnitř oblouku Mléčné dráhy jsou Velký a Malý Magellanův oblak. Zodiakální prach obíhá Slunce především ve stejné rovině jako planety: v ekliptice. Zodiakální světlo je nyní na severu tak jasné proto, protože v tomto ročním období je prachový pás orientován při východu téměř vertikálně, takže tlustá vrstva vzduchu u obzoru necloní poměrně jasný odrazivý prach. Zodiakální světlo je také jasné pro lidi na severní polokouli Země v březnu a dubnu po západu. Na jižní polokouli je zvířetníkové světlo nejlépe vidět po západu v pozdním létě a před východem koncem jara.

Štítky: Zvířetníkové světlo, False dawn, Namibia, Mouse over


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »