Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tunguska: Největší nedávná impaktní událost

Uznání: Leonid Kulik Expedition, Wikipedia

Dokázal by toto udělat meteor? Nejsilnější přírodní výbuch v nedávné historii Země nastal 30. června 1908, když nad řekou Tunguskou na Sibiři v Rusku explodoval meteor. Detonace měla sílu odhadovanou na tisícinásobek atomové bomby svržené na Hirošimu, přičemž výbuch nad Tunguskou porazil stromy 40 kilometrů daleko a rázová vlna vyvolala obří zemětřesení. Zprávy očitých svědků jsou ohromující. Snímek nahoře pořídila ruská expedice do Tungusky sice až skoro 20 let po události, ale našla stromy popadané na zemi jako párátka. Velikost meteoru se odhaduje mezi 60 a až přes 1000 metrů. Nedávné důkazy naznačují, že impaktem mohlo vzniknout blízké jezero Čeko. Přestože meteor velikosti Tungusky by mohl srovnat se zemí i město, tak metropolitní oblasti představují jen malý zlomek zesmkého povrchu, takže přímý impakt je poměrně málo pravděpodobný. Pravděpodobnější je impakt poblíž města do vody, který by mohl vytvořit nebezpečnou vlnu cunami. Jedním z cílů moderní astronomie je nalezení objektů ve Sluneční soustavě, které by takovou devastaci mohly způsobit, ještě daleko před jejich impaktem na Zemi.

Štítky: Meteor, Stromy, Tunguska


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »