Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tunguska: Největší nedávná impaktní událost

Uznání: Leonid Kulik Expedition, Wikipedia

Dokázal by toto udělat meteor? Nejsilnější přírodní výbuch v nedávné historii Země nastal 30. června 1908, když nad řekou Tunguskou na Sibiři v Rusku explodoval meteor. Detonace měla sílu odhadovanou na tisícinásobek atomové bomby svržené na Hirošimu, přičemž výbuch nad Tunguskou porazil stromy 40 kilometrů daleko a rázová vlna vyvolala obří zemětřesení. Zprávy očitých svědků jsou ohromující. Snímek nahoře pořídila ruská expedice do Tungusky sice až skoro 20 let po události, ale našla stromy popadané na zemi jako párátka. Velikost meteoru se odhaduje mezi 60 a až přes 1000 metrů. Nedávné důkazy naznačují, že impaktem mohlo vzniknout blízké jezero Čeko. Přestože meteor velikosti Tungusky by mohl srovnat se zemí i město, tak metropolitní oblasti představují jen malý zlomek zesmkého povrchu, takže přímý impakt je poměrně málo pravděpodobný. Pravděpodobnější je impakt poblíž města do vody, který by mohl vytvořit nebezpečnou vlnu cunami. Jedním z cílů moderní astronomie je nalezení objektů ve Sluneční soustavě, které by takovou devastaci mohly způsobit, ještě daleko před jejich impaktem na Zemi.

Štítky: Meteor, Stromy, Tunguska


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Mars

Ranní foto Měsíce a Marsu

Další informace »