Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tunguska: Největší nedávná impaktní událost

Uznání: Leonid Kulik Expedition, Wikipedia

Dokázal by toto udělat meteor? Nejsilnější přírodní výbuch v nedávné historii Země nastal 30. června 1908, když nad řekou Tunguskou na Sibiři v Rusku explodoval meteor. Detonace měla sílu odhadovanou na tisícinásobek atomové bomby svržené na Hirošimu, přičemž výbuch nad Tunguskou porazil stromy 40 kilometrů daleko a rázová vlna vyvolala obří zemětřesení. Zprávy očitých svědků jsou ohromující. Snímek nahoře pořídila ruská expedice do Tungusky sice až skoro 20 let po události, ale našla stromy popadané na zemi jako párátka. Velikost meteoru se odhaduje mezi 60 a až přes 1000 metrů. Nedávné důkazy naznačují, že impaktem mohlo vzniknout blízké jezero Čeko. Přestože meteor velikosti Tungusky by mohl srovnat se zemí i město, tak metropolitní oblasti představují jen malý zlomek zesmkého povrchu, takže přímý impakt je poměrně málo pravděpodobný. Pravděpodobnější je impakt poblíž města do vody, který by mohl vytvořit nebezpečnou vlnu cunami. Jedním z cílů moderní astronomie je nalezení objektů ve Sluneční soustavě, které by takovou devastaci mohly způsobit, ještě daleko před jejich impaktem na Zemi.

Štítky: Meteor, Stromy, Tunguska


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »