Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blízkozemní asteroidy

Uznání: NASA, JPL-Caltech, WISE

Tato ilustrace ukazuje Slunce a planety vnitřní Sluneční soustavy a červené body asteroidů, i když velikosti nejsou v měřítku. Vlevo jsou vidět nové výsledky z NEOWISE, infračervené přehlídky asteroidů z družice WISE a to ve srovnání se starými předpoklady rozložení populace středních a velkých blízkozemních asteroidů založených na přehlídkách ve viditelných vlnových délkách. Je dobrou zprávou, že odhady z pozorování NEOWISE jsou asi o 40 procent nižší pro blízkozemní asteroidy větší než 100 metů (330 stop) než podle přehlídek ve viditelném světle. Výsledky NEOWISE založené na infračerveném snímkování jsou navíc přesnější. Sluncem zahřívané asteroidy o stejné velkosti vyzařují stejné množství infračerveného světla, ale mohou odrážet různé množství viditelného slunečního světla podle toho, jak odrazivý je jejich povrch, neboli povrchové albedo. Tento efekt může zkreslovat přehlídky založené na optických pozorováních. Výsledky NEOWISE redukují odhadovaný počet blízkozemních asteroidů z asi 35 000 na 19 500, ovšem většina stále ještě zůstává neobjevena.

Štítky: Infračervený, Asteroid, Near earth asteroid, Wise


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »