Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blízkozemní asteroidy

Uznání: NASA, JPL-Caltech, WISE

Tato ilustrace ukazuje Slunce a planety vnitřní Sluneční soustavy a červené body asteroidů, i když velikosti nejsou v měřítku. Vlevo jsou vidět nové výsledky z NEOWISE, infračervené přehlídky asteroidů z družice WISE a to ve srovnání se starými předpoklady rozložení populace středních a velkých blízkozemních asteroidů založených na přehlídkách ve viditelných vlnových délkách. Je dobrou zprávou, že odhady z pozorování NEOWISE jsou asi o 40 procent nižší pro blízkozemní asteroidy větší než 100 metů (330 stop) než podle přehlídek ve viditelném světle. Výsledky NEOWISE založené na infračerveném snímkování jsou navíc přesnější. Sluncem zahřívané asteroidy o stejné velkosti vyzařují stejné množství infračerveného světla, ale mohou odrážet různé množství viditelného slunečního světla podle toho, jak odrazivý je jejich povrch, neboli povrchové albedo. Tento efekt může zkreslovat přehlídky založené na optických pozorováních. Výsledky NEOWISE redukují odhadovaný počet blízkozemních asteroidů z asi 35 000 na 19 500, ovšem většina stále ještě zůstává neobjevena.

Štítky: Infračervený, Asteroid, Near earth asteroid, Wise


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »