Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blízkozemní asteroidy

Uznání: NASA, JPL-Caltech, WISE

Tato ilustrace ukazuje Slunce a planety vnitřní Sluneční soustavy a červené body asteroidů, i když velikosti nejsou v měřítku. Vlevo jsou vidět nové výsledky z NEOWISE, infračervené přehlídky asteroidů z družice WISE a to ve srovnání se starými předpoklady rozložení populace středních a velkých blízkozemních asteroidů založených na přehlídkách ve viditelných vlnových délkách. Je dobrou zprávou, že odhady z pozorování NEOWISE jsou asi o 40 procent nižší pro blízkozemní asteroidy větší než 100 metů (330 stop) než podle přehlídek ve viditelném světle. Výsledky NEOWISE založené na infračerveném snímkování jsou navíc přesnější. Sluncem zahřívané asteroidy o stejné velkosti vyzařují stejné množství infračerveného světla, ale mohou odrážet různé množství viditelného slunečního světla podle toho, jak odrazivý je jejich povrch, neboli povrchové albedo. Tento efekt může zkreslovat přehlídky založené na optických pozorováních. Výsledky NEOWISE redukují odhadovaný počet blízkozemních asteroidů z asi 35 000 na 19 500, ovšem většina stále ještě zůstává neobjevena.

Štítky: Infračervený, Asteroid, Near earth asteroid, Wise


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »