Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oblačná noc s polární září

Uznání a copyright: Fredrick Broms (Northern Lights Photography)

26. září narazil do zemské magnetosféry velký koronální výtrysk hmoty a tak vyvolal silnou geomagnetickou bouři a rozsáhlé polární záře. Intenzivní polární záři rámovaly odcházející dešťové mraky a zde je zachycena kolem místní půlnoci z ostrova Kvaløya u Tromsø v severním Norsku. Oranžově zbarvené mraky jsou také vidět v siluetě, jak překrývají barvité záclony polární záře, která je od země dobře přes 100 kilometrů vysoko. Ačkoliv jsou aurorální paprsky rovnoběžné, tak díky perspektivě zdánlivě vycházejí z bodu u zenitu. Ve spodní části scenerie jsou vidět ještě vzdálenější Plejády a tuto oblačnou severskou noc ozařuje také planeta Jupiter.

Štítky: Severní polární záře, Geomagnetic storm, Norway, Magnetosphere


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »