Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oblačná noc s polární září

Uznání a copyright: Fredrick Broms (Northern Lights Photography)

26. září narazil do zemské magnetosféry velký koronální výtrysk hmoty a tak vyvolal silnou geomagnetickou bouři a rozsáhlé polární záře. Intenzivní polární záři rámovaly odcházející dešťové mraky a zde je zachycena kolem místní půlnoci z ostrova Kvaløya u Tromsø v severním Norsku. Oranžově zbarvené mraky jsou také vidět v siluetě, jak překrývají barvité záclony polární záře, která je od země dobře přes 100 kilometrů vysoko. Ačkoliv jsou aurorální paprsky rovnoběžné, tak díky perspektivě zdánlivě vycházejí z bodu u zenitu. Ve spodní části scenerie jsou vidět ještě vzdálenější Plejády a tuto oblačnou severskou noc ozařuje také planeta Jupiter.

Štítky: Severní polární záře, Geomagnetic storm, Norway, Magnetosphere


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »