Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vodopády, polární záře, kometa: Island

Uznání a copyright: Stephane Vetter (Nuits sacrees)

Pokud vaši pozornost neodvádí malebná krajina, vodopády, hvězdy a polární záře, tak byste měli dokázat najít kometu PANSTARRS. Snímek nahoře zachytil mnohé pozemské a nebeské divy v jediném záběru a byl pořízen minulý týden na jihozápadním Islandu. Pod jasnou polární září, která následovala sluneční vzpolanutí třídy M1 a koronální výtrysk hmoty o dva dny dříve, jsou populární vodopády Gullfoss. Vzdali jste nelezení komety? Kometa PANSTARRS je slabě vidět jako světlá skvrnka těsně nad obzorem vlevo na snímku nahoře. Kometa zůstává přímo viditelná pro pozorovatele na severní polokouli triedry při pohledu na západní oblohu po západu Slunce.

Galerie: kometa PANNSTARS

Štítky: Polární záře, Comet panstarrs, Waterfalls


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »