Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometární hrad

Uznání a copyright: Stefan Seip (TWAN)

Široký prachový ohon komety PanSTARRS (C/2011 L4) se stal pro mnoho pozorovatelů komety na severní polokouli už dobře známý, ovšem jak kometa po západu stoupá nad západní obzor, tak pomalu slábne. Nicméně tento pohled na populární kometu se může zdát trochu fantastický. Zakřivený prachový ohon odvrácený od Slunce a následující kometu sledující na její dráze, jakoby také proudil od rozsvíceného hradu na kopci. Tento pohled by se dal nazvat jako kometární hrad, ale tradiční jméno je hrad Hohenzollern. Snímek kometárního hradu byl pořízen 15. března na velice jasné obloze silným teleobjektivem asi 80 kilometrů od Stuttgartu v Německu.

Gallery: Kometa PanSTARRS

Štítky: Castle, Dust tail, Comet panstarrs, C/2011 l4


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »