Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

PanSTARRS z Francie

Uznání a copyright: Jean-Luc Dauvergne

Pořád vyhlížíte tuto kometu? Úspěšní pozorovatelé komety PanSTARRS (C/2011 L4), která je viditelná na severní polokouli pouhým okem, ji popisují jako slabou hvězdu s ohonem. Pokud ji budete chtít v příštích pár dnech spatřit, tak to je ta nejlepší příležitost. Začněte se dívat nízko a téměř přesně na západ asi 45 minut po západu Slunce. Jasná obloha a triedr jsou těmi nejlepšími pomocníky. Fotograf oblohy Jean-Luc Dauvergne našel po jízdě autem vhodné počasí a nad západním obzorem kometu se srpkem Měsíce. Kometu PanSTARRS viděl poprvé a tuto krásnou soumračnou scénu zaznamenal teleobjektivem nedaleko historického města Alésia ve Francii.

Štítky: Měsíc, France, Comet panstarrs, C/2011 l4, Alesia


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »