Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

PanSTARRS z Francie

Uznání a copyright: Jean-Luc Dauvergne

Pořád vyhlížíte tuto kometu? Úspěšní pozorovatelé komety PanSTARRS (C/2011 L4), která je viditelná na severní polokouli pouhým okem, ji popisují jako slabou hvězdu s ohonem. Pokud ji budete chtít v příštích pár dnech spatřit, tak to je ta nejlepší příležitost. Začněte se dívat nízko a téměř přesně na západ asi 45 minut po západu Slunce. Jasná obloha a triedr jsou těmi nejlepšími pomocníky. Fotograf oblohy Jean-Luc Dauvergne našel po jízdě autem vhodné počasí a nad západním obzorem kometu se srpkem Měsíce. Kometu PanSTARRS viděl poprvé a tuto krásnou soumračnou scénu zaznamenal teleobjektivem nedaleko historického města Alésia ve Francii.

Štítky: Měsíc, France, Comet panstarrs, C/2011 l4, Alesia


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »