Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

CME, kometa a planeta Země


Uzznání: NRL / SECCHI / STEREO / NASA
Processing - Karl Battams (NRL and @SungrazerComets)

Poté, co pouhým okem viditelná kometa PanSTARRS využila své foto příležitosti s mladým srpkem Měsíce po západu, tak nadále stoupá na severní obloze. Ovšem z této pozoruhodné meziplanetární perspektivy 13. března kometa pózuje se samotnou naší starou dobrou planetou, tak jak byla vidět z kosmické sondy STEREO B. Tako kosmická sonda následuje na dráze Zemi, ale je téměř na opačné straně od Slunce a ohlédla se zpátky ke kometě a Zemi; Slunce je těsně mimo levou stranu snímku. Vlevo z aktivní oblasti na Slunci vyvěrá ohromný koronální výtrysk hmoty (CME). Pochopitelně, že CME, kometa a planeta Země jsou v různých vzdálenostech od kosmické sondy. (Kometa je nejblíže.) Zpracovaný digitální snímek p5edstavuje rozdíl mezi dvěma následnými snímky z heliosférické kamery SECCHI, takže objekty, které se posunuly, vykazují silné stíny. Příliš jasné objekty vytvářejí jasné vertikální čáry. Zpracování snímku odhaluje komplikovanou strukturu rozsáhlého prachového ohonu komety PanSTARRS, která se podobá peří.

Štítky: Kosmická loď, Země, Cme, Comet panstarrs, C/2011 l4, Stereo b


43. vesmírný týden 2020

43. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 10. do 25. 10. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko Mars. Ráno je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Na ISS dorazila nová tříčlenná posádka v Sojuzu MS-17. SpaceX připravuje test třímotorové Starhip. Blue Origin provedla po delší odmlce další suborbitální let New Shepard. Sonda BepiColombo proletěla kolem Venuše. Proběhl start s družicemi Starlink (č. 13) a brzy má letět další. Před 45 lety probíhal úspěšně výzkum Venuše sondami Veněra 9 a 10, které také pořídily první snímky povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LBN468 Temná a reflexní mlhovina škorpion

  Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2020 získal snímek „LBN468 - temná a reflexní mlhovina v Cefeovi“, jehož autorem je Tomáš Zábranský   Na naší obloze je několik souhvězdí, která nikdy nezapadají. Jsou tak blízko nebeského pólu, že se ani při největší snaze během

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mars 21.10.2020

Newton 150/750 + ZWO camera ASI 178 + Barlow 2x

Další informace »