Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

CME, kometa a planeta Země


Uzznání: NRL / SECCHI / STEREO / NASA
Processing - Karl Battams (NRL and @SungrazerComets)

Poté, co pouhým okem viditelná kometa PanSTARRS využila své foto příležitosti s mladým srpkem Měsíce po západu, tak nadále stoupá na severní obloze. Ovšem z této pozoruhodné meziplanetární perspektivy 13. března kometa pózuje se samotnou naší starou dobrou planetou, tak jak byla vidět z kosmické sondy STEREO B. Tako kosmická sonda následuje na dráze Zemi, ale je téměř na opačné straně od Slunce a ohlédla se zpátky ke kometě a Zemi; Slunce je těsně mimo levou stranu snímku. Vlevo z aktivní oblasti na Slunci vyvěrá ohromný koronální výtrysk hmoty (CME). Pochopitelně, že CME, kometa a planeta Země jsou v různých vzdálenostech od kosmické sondy. (Kometa je nejblíže.) Zpracovaný digitální snímek p5edstavuje rozdíl mezi dvěma následnými snímky z heliosférické kamery SECCHI, takže objekty, které se posunuly, vykazují silné stíny. Příliš jasné objekty vytvářejí jasné vertikální čáry. Zpracování snímku odhaluje komplikovanou strukturu rozsáhlého prachového ohonu komety PanSTARRS, která se podobá peří.

Štítky: Kosmická loď, Země, Cme, Comet panstarrs, C/2011 l4, Stereo b


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »