Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

CME, kometa a planeta Země


Uzznání: NRL / SECCHI / STEREO / NASA
Processing - Karl Battams (NRL and @SungrazerComets)

Poté, co pouhým okem viditelná kometa PanSTARRS využila své foto příležitosti s mladým srpkem Měsíce po západu, tak nadále stoupá na severní obloze. Ovšem z této pozoruhodné meziplanetární perspektivy 13. března kometa pózuje se samotnou naší starou dobrou planetou, tak jak byla vidět z kosmické sondy STEREO B. Tako kosmická sonda následuje na dráze Zemi, ale je téměř na opačné straně od Slunce a ohlédla se zpátky ke kometě a Zemi; Slunce je těsně mimo levou stranu snímku. Vlevo z aktivní oblasti na Slunci vyvěrá ohromný koronální výtrysk hmoty (CME). Pochopitelně, že CME, kometa a planeta Země jsou v různých vzdálenostech od kosmické sondy. (Kometa je nejblíže.) Zpracovaný digitální snímek p5edstavuje rozdíl mezi dvěma následnými snímky z heliosférické kamery SECCHI, takže objekty, které se posunuly, vykazují silné stíny. Příliš jasné objekty vytvářejí jasné vertikální čáry. Zpracování snímku odhaluje komplikovanou strukturu rozsáhlého prachového ohonu komety PanSTARRS, která se podobá peří.

Štítky: Kosmická loď, Země, Cme, Comet panstarrs, C/2011 l4, Stereo b


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »