Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

CME, kometa a planeta Země


Uzznání: NRL / SECCHI / STEREO / NASA
Processing - Karl Battams (NRL and @SungrazerComets)

Poté, co pouhým okem viditelná kometa PanSTARRS využila své foto příležitosti s mladým srpkem Měsíce po západu, tak nadále stoupá na severní obloze. Ovšem z této pozoruhodné meziplanetární perspektivy 13. března kometa pózuje se samotnou naší starou dobrou planetou, tak jak byla vidět z kosmické sondy STEREO B. Tako kosmická sonda následuje na dráze Zemi, ale je téměř na opačné straně od Slunce a ohlédla se zpátky ke kometě a Zemi; Slunce je těsně mimo levou stranu snímku. Vlevo z aktivní oblasti na Slunci vyvěrá ohromný koronální výtrysk hmoty (CME). Pochopitelně, že CME, kometa a planeta Země jsou v různých vzdálenostech od kosmické sondy. (Kometa je nejblíže.) Zpracovaný digitální snímek p5edstavuje rozdíl mezi dvěma následnými snímky z heliosférické kamery SECCHI, takže objekty, které se posunuly, vykazují silné stíny. Příliš jasné objekty vytvářejí jasné vertikální čáry. Zpracování snímku odhaluje komplikovanou strukturu rozsáhlého prachového ohonu komety PanSTARRS, která se podobá peří.

Štítky: Kosmická loď, Země, Cme, Comet panstarrs, C/2011 l4, Stereo b


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »