Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mraky, kometa a srpek Měsíce

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

V siluetě proti malebnému večernímu soumraku zabírají mračna podstatnou část tolik očekávaného magického okamžiku. Scéna zachycuje, jak pouhým okem viditelná kometa PanSTARRS, 12. března poprvé nahlédla na oblohu severní polokoule. Kometa stojí nad západním obzorem po západu spolu s tenoučkým, trochu zploštělým srpkem den starého Měsíce. Mírně osvětlená kopule 4,2 m dalekohledu Williama Herschela je jako stvořená pro svůj vlastní pěkný snímek a je posazená nad vrstvou mraků na kanárském ostrově La Palma. I když kometa PanSTARRS zatím nerozvinula svůj ohon tak, jak jsme kdysi doufali, tak je pořád snadnější ji na severu uvidět. V nadcházejících dnech se bude posouvat dál na sever a od Slunce do tmavší západní večerní oblohy.

Rostoucí galerie: Kometa PanSTARRS při západu

Štítky: Měsíc, Dalekohled, Comet panstarrs, C/2011 l4, William herschel, La palma


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše míří do Plejád

Další informace »