Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mraky, kometa a srpek Měsíce

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

V siluetě proti malebnému večernímu soumraku zabírají mračna podstatnou část tolik očekávaného magického okamžiku. Scéna zachycuje, jak pouhým okem viditelná kometa PanSTARRS, 12. března poprvé nahlédla na oblohu severní polokoule. Kometa stojí nad západním obzorem po západu spolu s tenoučkým, trochu zploštělým srpkem den starého Měsíce. Mírně osvětlená kopule 4,2 m dalekohledu Williama Herschela je jako stvořená pro svůj vlastní pěkný snímek a je posazená nad vrstvou mraků na kanárském ostrově La Palma. I když kometa PanSTARRS zatím nerozvinula svůj ohon tak, jak jsme kdysi doufali, tak je pořád snadnější ji na severu uvidět. V nadcházejících dnech se bude posouvat dál na sever a od Slunce do tmavší západní večerní oblohy.

Rostoucí galerie: Kometa PanSTARRS při západu

Štítky: Měsíc, Dalekohled, Comet panstarrs, C/2011 l4, William herschel, La palma


49. vesmírný týden 2020

49. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 11. do 6. 12. 2020. Měsíc bude ubývat z úplňku k poslední čtvrti. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn a vysoko nad jihem Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najedeme skvrny. Čínská sonda Chang’e 5 míří k odběru vzorků z povrchu Měsíce. Raketa Falcon 9 má na kontě už 100 startů a jeden první stupeň letěl a přistál už sedmkrát. Před 495 lety se narodil Tadeáš Hájek z Hájku a před 25 lety startovala sluneční observatoř SOHO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplněk nad Hořovicemi

Úplněk nad Hořovicemi 30.11.2020

Další informace »