Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světelná echa z V838 Mon

Uznání: NASA, ESA, H. E. Bond (STScI)

Co způsobilo vzplanutí V838 Mon? Vnější povrch hvězdy V838 Mon se zatím z neznámých důvodů velice rozepnul s výsledkem, že se v lednu 2002 stala nejjasnější hvězdou v celé Galaxii Mléčná dráha. Potom stejně náhle pohasla. Hvězdný záblesk jako je tento nebyl nikdy předtím vidět, supernovy a novy vyvrhávají do vesmíru hmotu. I když se zdá, že záblesk V838 Mon vyvrhnul nějakou hmotu do vesmíru, tak to, co je vidět na snímku nahoře z Hubblova kosmického dalekohledu, je ve skutečnosti vně se pohybující světelné echo jasného záblesku. Ve světelném echu se světlo záblesku postupně odráží od stále vzdálenějších prstenců v komplexních řadách okolního mezihvězdného prachu, který už hvězdu obklopuje. Hvězda V838 Mon se nachází asi 20 000 světelných let daleko v souhvězdí Jednorožce (Monoceros) a průměr světelného echa nahoře dosahuje asi 6 světelných let.

Štítky: Variable star, V838 mon, Light echo


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »