Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vítr ze Slunce

Uznání: SOHO Consortium, UVCS, EIT, ESA, NASA

Naší sluneční soustavou fouká vítr ze Slunce. Chování kometárních ohonů jež se třepetají a vlní v tomto meziplanetárním vánku poskytlo astronomům první náznak jeho existence. Sluneční vítr tvoří elektrony a ionty vyvřívající z neuvěřitelně horké ale řídké sluneční korony proudící ven rychlostmi 250-400 mil/s (400-640 km/s) - nyní je známo, že ovlivňuje Zemi a jiné planety spolu s cestujícími kosmickými sondami. Na tomto kompozitním snímku z přístrojů EIT a UVCS na palubě družice SOHO je vidět struktura korony ukotvená ve slunečním magnetickém poli rozpínající se milióny mil nad slunečním povrchem. Tmavé oblasti známé jako koronární díry představují oblasti, kde vznikají nejvyšší rychlosti slunečního větru.

Štítky: Slunce, Korona, Sluneční vítr


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »