Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v modré a zlaté

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Proč je Saturn částečně modrý? Na obrázku vidíte Saturn, jak by se přibližně jevil lidem, kteří by se vznášeli v blízkosti tohoto obřího světa s prstenci. Snímek pořídila v roce 2006 kosmická sonda Cassini, která nyní Saturn obíhá. Saturnovy majestátní prstence zde vypadají pouze jako tenká svislá čára. Ve svých tmavých stínech je na snímku vlevo vidět jejich složitá struktura. Saturnův měsíc s fontánami Enceladus měří pouhých asi 500 kilometrů a je vidět jako hrášek v rovině prstenců. Severní polokoule Saturnu se jeví zvláště modrá a to ze stejného důvodu, proč je modrá pozemská obloha, neboť molekuly na bezmračných částech obou planet lépe rozptylují modré světlo než světlo červené. Při pohledu hluboko do mračen Saturnu ovšem začíná dominovat jejich přirozená zlatá barva. Není známo, proč stejnou modrou nevykazuje také jižní Saturn, jedna z hypotéz praví, že jsou tam mraky mnohem výše. Není také známo, proč jsou Saturnovy mraky zbarveny do zlatova. Sonda Cassini svoji misi příští měsíc skončí závěrečným dramatickým ponořením se do Saturnovy atmosféry.

Štítky: Saturn, Blue, Ring plane


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »