Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoramatická kompozice zatmění se stopami hvězd

Uznání a copyright: Stephane Vetter (Nuits sacrees, TWAN)

Co se dělo na obloze při úplném zatmění Slunce minulý týden? Tato malá planetka s celou oblohou kolem dokola je dvojitým časosběrným digitálním kompozitem, který zachytil dění na nebi v noci i ve dne z jediného místa. Na panorámatu 360x180° je sever a jih na snímku dole a nahoře, zatímco východ a západ je na levém a pravém okraji. Stopy hvězd byly pořízeny během 4 hodin v noci před zatměním, jak obíhají kolem severního nebeského pólu (dole) v důsledku otáčení Země. Během dne s úplným zatměním bylo od východu do západu (nahoře) každých 15 minut zachyceno Slunce, někdy částečně zatmělé. Všechny tyto snímky byly digitálně včleněny do jediného snímku, který byl pořízen při úplném zatmění Slunce. Tehdy bylo možné vidět jasnou sluneční koronu, jak plane kolem tmavého měsíčního novu (vlevo nahoře), zatímco zároveň bylo snadno vidět Venuši (nahoře). Strom uprostřed pod kamerou je Douglaska tisolistá (Douglas fir). Všechny snímky byly pořízeny po pečlivém plánování v Magone Lake v Oregonu v USA.

Úplné zatmění 2017: Další obrázky - dejte prosím "Like" těm, které se vám líbí.

Štítky: Stopy hvězd, Total solar eclipse, Panorama


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »