Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoramatická kompozice zatmění se stopami hvězd

Uznání a copyright: Stephane Vetter (Nuits sacrees, TWAN)

Co se dělo na obloze při úplném zatmění Slunce minulý týden? Tato malá planetka s celou oblohou kolem dokola je dvojitým časosběrným digitálním kompozitem, který zachytil dění na nebi v noci i ve dne z jediného místa. Na panorámatu 360x180° je sever a jih na snímku dole a nahoře, zatímco východ a západ je na levém a pravém okraji. Stopy hvězd byly pořízeny během 4 hodin v noci před zatměním, jak obíhají kolem severního nebeského pólu (dole) v důsledku otáčení Země. Během dne s úplným zatměním bylo od východu do západu (nahoře) každých 15 minut zachyceno Slunce, někdy částečně zatmělé. Všechny tyto snímky byly digitálně včleněny do jediného snímku, který byl pořízen při úplném zatmění Slunce. Tehdy bylo možné vidět jasnou sluneční koronu, jak plane kolem tmavého měsíčního novu (vlevo nahoře), zatímco zároveň bylo snadno vidět Venuši (nahoře). Strom uprostřed pod kamerou je Douglaska tisolistá (Douglas fir). Všechny snímky byly pořízeny po pečlivém plánování v Magone Lake v Oregonu v USA.

Úplné zatmění 2017: Další obrázky - dejte prosím "Like" těm, které se vám líbí.

Štítky: Stopy hvězd, Total solar eclipse, Panorama


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »