Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v modré a zlaté

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Proč je Saturn částečně modrý? Na obrázku vidíte Saturn, jak by se přibližně jevil lidem, kteří by se vznášeli v blízkosti tohoto obřího světa s prstenci. Snímek pořídila v roce 2006 kosmická sonda Cassini, která nyní Saturn obíhá. Saturnovy majestátní prstence zde vypadají pouze jako tenká svislá čára. Ve svých tmavých stínech je na snímku vlevo vidět jejich složitá struktura. Saturnův měsíc s fontánami Enceladus měří pouhých asi 500 kilometrů a je vidět jako hrášek v rovině prstenců. Severní polokoule Saturnu se jeví zvláště modrá a to ze stejného důvodu, proč je modrá pozemská obloha, neboť molekuly na bezmračných částech obou planet lépe rozptylují modré světlo než světlo červené. Při pohledu hluboko do mračen Saturnu ovšem začíná dominovat jejich přirozená zlatá barva. Není známo, proč stejnou modrou nevykazuje také jižní Saturn, jedna z hypotéz praví, že jsou tam mraky mnohem výše. Není také známo, proč jsou Saturnovy mraky zbarveny do zlatova. Sonda Cassini svoji misi příští měsíc skončí závěrečným dramatickým ponořením se do Saturnovy atmosféry.

Štítky: Saturn, Blue, Ring plane


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »