Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v modré a zlaté

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Proč je Saturn částečně modrý? Na obrázku vidíte Saturn, jak by se přibližně jevil lidem, kteří by se vznášeli v blízkosti tohoto obřího světa s prstenci. Snímek pořídila v roce 2006 kosmická sonda Cassini, která nyní Saturn obíhá. Saturnovy majestátní prstence zde vypadají pouze jako tenká svislá čára. Ve svých tmavých stínech je na snímku vlevo vidět jejich složitá struktura. Saturnův měsíc s fontánami Enceladus měří pouhých asi 500 kilometrů a je vidět jako hrášek v rovině prstenců. Severní polokoule Saturnu se jeví zvláště modrá a to ze stejného důvodu, proč je modrá pozemská obloha, neboť molekuly na bezmračných částech obou planet lépe rozptylují modré světlo než světlo červené. Při pohledu hluboko do mračen Saturnu ovšem začíná dominovat jejich přirozená zlatá barva. Není známo, proč stejnou modrou nevykazuje také jižní Saturn, jedna z hypotéz praví, že jsou tam mraky mnohem výše. Není také známo, proč jsou Saturnovy mraky zbarveny do zlatova. Sonda Cassini svoji misi příští měsíc skončí závěrečným dramatickým ponořením se do Saturnovy atmosféry.

Štítky: Saturn, Blue, Ring plane


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »