Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prchavé dvojité zatmění Slunce

Uznání a copyright: Simon Tang

Minulý týden bylo Slunce na zlomek sekundy zatmělé dvakrát. Dnes minulý týden se spousty lidí v Severní Americe mohly těšit ze standardního, jediného, částečného zatmění Slunce. Méně lidí se shromáždilo v úzkém pásmu dráhy a mohlo zakusit denní tmu úplného zatmění Slunce. A jen pár nadšenců s dostatečně rychlými kamerami mohlo zachytit zatmění dvojité, současné částečné zatmění Slunce jednak Měsícem a také Mezinárodní kosmickou stanicí (ISS). ISS na oběžné dráze kolem Země přeletěla přes Slunce za méně než sekundu, ovšem aby obraz ISS nebyl rozmazaný, tak expoziční čas musí být méně, než 1/1000 sekundy. Na kompozitním obrázku je ISS vidět několikrát, jak postupně prolétala přes Slunce. Snímek byl pořízen ve specifické barvě, kterou emituje vodík a která zvýrazňuje sluneční chromosféru, teplejší a vyšší vrstvu, než je obvykle fotografovaná fotosféra.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Sluneční zatmění, ISS, Chromosphere


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »