Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina srdce ve vodíku, kyslíku a síře

Uznání a copyright: Peter Jenkins

Co pohání mlhovinu Srdce? Velká emisní mlhovina s označením IC 1805 vcelku vypadá jako srdce. Záře mlhoviny a stejně tak i tvar z plynových a prachových mračen je důsledkem hvězdných větrů a radiace hmotných hvězd z nově zrozených hvězd hvězdokupy Melotte 15 v této mlhovině. Hloubkový teleskopický snímek mapuje všudepřítomné světlo z úzkých emisních čar z atomů vodíku, kyslíku a síry v mlhovině. Zorné pole na obloze pokrývá něco přes 2 stupně, takže je asi 4 krát větší než úplněk. Kosmické srdce se nachází v souhvězdí chlubivé mýtické královny Etiopie (Aethiopia), která se jmenovala Kasiopeja (Cassiopeia).

Štítky: IC 1805, Heart nebula, Chile, Mléčná dráha, Volcanoes


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Denný tranzit ISS

Prelet ISS popred Mesiac.

Další informace »