Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek Venuše a Měsíce

Uznání a copyright: Iván Éder

Cosi se skrývá za mraky. Po pečlivé prohlídce je vidět, že ty vznešené oblouky jsou ve skutečnosti velice daleko. Patří pozemskému Měsíci a planetě Venuši. Jak Měsíc, tak i Venuše jsou dostatečně jasné na to, aby mohly být vidět i ve dne a obě tělesa mohou vykazovat fáze srpku. Abyste uviděli fázi srpku u Venuše, která se jeví docela malá, tak potřebujete triedr nebo dalekohled. Na denním snímku nahoře pořízeném v Budapešti v Maďarsku v roce 2004 je Měsíc a Venuše v podobných fázích krátce předtím, než Měsíc zakryl větší, ale vzdálenější svět. Podobně bude i dnes v části Afriky a Asie během dne vidět zákryt Venuše Měsícem. Asi hodinu po pořízení tohoto snímku se Venuše zase objevila.

Štítky: Měsíc, Venuše, Daytime occultation


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »