Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. listopad 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. listopad 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M33: Galaxie v Trojúhelníku

Uznání a copyright: Peter Nagy

Tuto vznešenou, zepředu viděnou spirální galaxii M33 hostí malé severní souhvězdí Trojúhelníku (Triangulum). Mezi její populární názvy patří galaxie Větrník nebo jenom galaxie Trojúhelník. M33 s průměrem přes 50 000 světelných let je po Galaxii v Andromedě (M31) a naší Mléčné dráze třetí největší galaxií Místní skupiny. M33 je od Mléčné dráhy asi 3 milióny světelných let daleko, považuje se za satelit Galaxie v Andromedě a astronomové by v obou těchto galaxiích měli nádherný výhled na ten druhý zřetelný spirální systém. Co se pohledu ze Země týká, tak tento ostrý kompozitní snímek pěkně ukazuje modré hvězdokupy a růžové hvězdotvorné oblasti podél volně zavinutých spirálních ramen M33. Od galaktického centra je v poloze 7 hodin vidět prostorná NGC 604, což je jasná hvězdotvorná oblast. Populace dobře proměřených proměnných hvězd u M33 pomohla podobně jako u M31 k ustavení kosmického měřítka vzdáleností ve Vesmíru.

Štítky: M33, Spirální galaxie, Místní skupina, Ngc604, M31


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »