Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. listopad 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. listopad 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M33: Galaxie v Trojúhelníku

Uznání a copyright: Peter Nagy

Tuto vznešenou, zepředu viděnou spirální galaxii M33 hostí malé severní souhvězdí Trojúhelníku (Triangulum). Mezi její populární názvy patří galaxie Větrník nebo jenom galaxie Trojúhelník. M33 s průměrem přes 50 000 světelných let je po Galaxii v Andromedě (M31) a naší Mléčné dráze třetí největší galaxií Místní skupiny. M33 je od Mléčné dráhy asi 3 milióny světelných let daleko, považuje se za satelit Galaxie v Andromedě a astronomové by v obou těchto galaxiích měli nádherný výhled na ten druhý zřetelný spirální systém. Co se pohledu ze Země týká, tak tento ostrý kompozitní snímek pěkně ukazuje modré hvězdokupy a růžové hvězdotvorné oblasti podél volně zavinutých spirálních ramen M33. Od galaktického centra je v poloze 7 hodin vidět prostorná NGC 604, což je jasná hvězdotvorná oblast. Populace dobře proměřených proměnných hvězd u M33 pomohla podobně jako u M31 k ustavení kosmického měřítka vzdáleností ve Vesmíru.

Štítky: M33, Spirální galaxie, Místní skupina, Ngc604, M31


3. vesmírný týden 2021

3. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 1. do 24. 1. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars procházející kolem Uranu. Aktivita Slunce je nízká. Proběhl první testovací zážeh centrálního stupně připravované obří rakety SLS. Naopak test Starship SN9 byl odložen pro výměnu motorů. Očekáváme starty rakety Falcon 9, Electron a LauncherOne. Krtek na Marsu skončil svou neúspěšnou misi. Podívejte se na kosmonautickou aplikaci a web pro děti. Před 15 lety startovala sonda New Horizons k planetě Pluto, aby následně prozkoumala už jen trpasličí planetu a jeden malý objekt Kuiperova pásu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

California-Taurus-M45

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2020 získal snímek „California-Taurus-M45“, jehož autorem je Evžen Brunner   Do našich krajin přichází pomalu zima a s ní se nám v průběhu noci vysoko nad hlavu dostávají zajímavá souhvězdí. Tak například Býk či Perseus. A

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety Uran a Mars blízko u sebe a přitom tak daleko od sebe

Další informace »