Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bezměsíčné meteory a Mléčná dráha

Uznání a copyright: Petr Horálek

Podívali jste se už na Perseidy? I když maximum tohoto každoročního roje bylo předpovězeno na minulou noc, tak aktivita meteorů by měla pokračovat i dnešní noc (13./14. srpna) a nejlépe je uvidíte na jasné tmavé obloze po půlnoci. Letošní Perseidy mají tu výhodu, že jsou aktivní kolem novu 14. srpna. A jelikož téměř nový měsíc nevychází až za ranního svítání, tak je možné spatřit i mnoho slabších meteorů bez vlivu jasného měsíčního světla. Naposledy nastal roj Perseid za novu v roce 2013. Tehdy byly také pořízeny expozice, z nichž vznikl dnešní obraz, pod tmavou bezměsíčnou oblohou ostrova Hvar u pobřeží Chorvatska. V širokoúhlém kompozitním obrazu, pořízeném od 8. do 14. srpna 2013 proti slabému zvířetníkovému světlu a Mléčné dráze, proudí z radiantu roje v hrdinském souhvězdí Perseus 67 meteorů. Příští bezměsíčné Perseidy budou v srpnu 2018.

Štítky: Radiant, Meteorický roj, Perseid, Mléčná dráha, Zvířetníkové světlo


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »