Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bezměsíčné meteory a Mléčná dráha

Uznání a copyright: Petr Horálek

Podívali jste se už na Perseidy? I když maximum tohoto každoročního roje bylo předpovězeno na minulou noc, tak aktivita meteorů by měla pokračovat i dnešní noc (13./14. srpna) a nejlépe je uvidíte na jasné tmavé obloze po půlnoci. Letošní Perseidy mají tu výhodu, že jsou aktivní kolem novu 14. srpna. A jelikož téměř nový měsíc nevychází až za ranního svítání, tak je možné spatřit i mnoho slabších meteorů bez vlivu jasného měsíčního světla. Naposledy nastal roj Perseid za novu v roce 2013. Tehdy byly také pořízeny expozice, z nichž vznikl dnešní obraz, pod tmavou bezměsíčnou oblohou ostrova Hvar u pobřeží Chorvatska. V širokoúhlém kompozitním obrazu, pořízeném od 8. do 14. srpna 2013 proti slabému zvířetníkovému světlu a Mléčné dráze, proudí z radiantu roje v hrdinském souhvězdí Perseus 67 meteorů. Příští bezměsíčné Perseidy budou v srpnu 2018.

Štítky: Radiant, Meteorický roj, Perseid, Mléčná dráha, Zvířetníkové světlo


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »