Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha a explodující meteor

Uznání a copyright: André van der Hoeven

Dnes v noci dosahuje meteorický roj Perseid svého maxima. Zrnka ledových kamenů se míhají po obloze a při svém vstupu do zemské atmosféry se vypařují. Tato zrnka byla odhozena z komety Swift-Tuttle. Perseidy jsou důsledkem každoročního křížení dráhy Země s dráhou komety Swift-Tuttle a typicky jsou nejaktivnějším meteorickým rojem v roce. I když je obtížné předpovědět aktivitu jakéhokoliv meteorického roje, tak pozorovatel by pod jasnou tmavou oblohou mohl uvidět meteor každou minutu. Letošní Perseidy nastávají těsně před novem, takže pod relativně tmavou oblohou by měly být vidět i slabé meteory. Meteorické roje je obecně dobré pozorovat v pohodlné poloze mimo světel. Zde je vidět výbuch meteoru zachycený před dvěma týdny nad Rakouskem, vedle centrálního pásu naší Mléčné dráhy.

Poznámka: NASA TV bude mít program o meteorickém roji Perseid.

Štítky: Perseidy, Explodující meteor, Meteorický roj, Animated gif


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »