Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha a explodující meteor

Uznání a copyright: André van der Hoeven

Dnes v noci dosahuje meteorický roj Perseid svého maxima. Zrnka ledových kamenů se míhají po obloze a při svém vstupu do zemské atmosféry se vypařují. Tato zrnka byla odhozena z komety Swift-Tuttle. Perseidy jsou důsledkem každoročního křížení dráhy Země s dráhou komety Swift-Tuttle a typicky jsou nejaktivnějším meteorickým rojem v roce. I když je obtížné předpovědět aktivitu jakéhokoliv meteorického roje, tak pozorovatel by pod jasnou tmavou oblohou mohl uvidět meteor každou minutu. Letošní Perseidy nastávají těsně před novem, takže pod relativně tmavou oblohou by měly být vidět i slabé meteory. Meteorické roje je obecně dobré pozorovat v pohodlné poloze mimo světel. Zde je vidět výbuch meteoru zachycený před dvěma týdny nad Rakouskem, vedle centrálního pásu naší Mléčné dráhy.

Poznámka: NASA TV bude mít program o meteorickém roji Perseid.

Štítky: Perseidy, Explodující meteor, Meteorický roj, Animated gif


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »