Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha a explodující meteor

Uznání a copyright: André van der Hoeven

Dnes v noci dosahuje meteorický roj Perseid svého maxima. Zrnka ledových kamenů se míhají po obloze a při svém vstupu do zemské atmosféry se vypařují. Tato zrnka byla odhozena z komety Swift-Tuttle. Perseidy jsou důsledkem každoročního křížení dráhy Země s dráhou komety Swift-Tuttle a typicky jsou nejaktivnějším meteorickým rojem v roce. I když je obtížné předpovědět aktivitu jakéhokoliv meteorického roje, tak pozorovatel by pod jasnou tmavou oblohou mohl uvidět meteor každou minutu. Letošní Perseidy nastávají těsně před novem, takže pod relativně tmavou oblohou by měly být vidět i slabé meteory. Meteorické roje je obecně dobré pozorovat v pohodlné poloze mimo světel. Zde je vidět výbuch meteoru zachycený před dvěma týdny nad Rakouskem, vedle centrálního pásu naší Mléčné dráhy.

Poznámka: NASA TV bude mít program o meteorickém roji Perseid.

Štítky: Perseidy, Explodující meteor, Meteorický roj, Animated gif


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »