Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha a explodující meteor

Uznání a copyright: André van der Hoeven

Dnes v noci dosahuje meteorický roj Perseid svého maxima. Zrnka ledových kamenů se míhají po obloze a při svém vstupu do zemské atmosféry se vypařují. Tato zrnka byla odhozena z komety Swift-Tuttle. Perseidy jsou důsledkem každoročního křížení dráhy Země s dráhou komety Swift-Tuttle a typicky jsou nejaktivnějším meteorickým rojem v roce. I když je obtížné předpovědět aktivitu jakéhokoliv meteorického roje, tak pozorovatel by pod jasnou tmavou oblohou mohl uvidět meteor každou minutu. Letošní Perseidy nastávají těsně před novem, takže pod relativně tmavou oblohou by měly být vidět i slabé meteory. Meteorické roje je obecně dobré pozorovat v pohodlné poloze mimo světel. Zde je vidět výbuch meteoru zachycený před dvěma týdny nad Rakouskem, vedle centrálního pásu naší Mléčné dráhy.

Poznámka: NASA TV bude mít program o meteorickém roji Perseid.

Štítky: Perseidy, Explodující meteor, Meteorický roj, Animated gif


3. vesmírný týden 2019

3. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 1. do 20. 1. 2019. Měsíc bude dorůstat k úplňku. Blíží se úplné zatmění v noci na pondělí 21. ledna. Večer je vidět Mars, ráno se k sobě blíží Venuše a Jupiter. Chang’e 4 a Yutu 2 fungují a zažijí první měsíční noc. Seismometr SEIS sondy InSight se připravuje na měření. Sonda New Horizons opět posílá data. Síť Iridium-NEXT je hotova. Před 50 lety byl objeven první optický protějšek pulsaru, a to ve známé Krabí mlhovině.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2018 obdržel snímek „Venuše“, jehož autorem je Jan Klečka     Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na Moravě,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimní rudí skřítci nad jaderským mořem

Další informace »