Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo kolem modrého úplňku nad Antarktidou

Uznání a copyright: LI Hang

Už jste někdy viděli halo kolem Měsíce? Takové 22 stupňové prstence kolem Měsíce způsobené ledovými krystaly, které se snáší v zesmké atmosféře, jsou docela vzácné. Dobře, ale viděli jste už někdy modrý úplněk? Podle moderní definice je modrý úplněk druhý úplněk v kalendářním měsíci a to je také docela vzácné. To co je vidět nahoře, se dá považovat za vzácnost na druhou, halo kolem modrého úplňku. Snímek byl pořízen koncem minulého měsíce u stanice Zhongshan v Antarktidě. V poopředí je vidětbudova elektrárny sněžná rolba. To, co se může zdát jako hvězdy v pozadí, jsou ve skutečnosti osvětlené vločky v blízkosti kamery.

Štítky: Lunar halo, Blue moon, Ledové krystaly


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »