Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo kolem modrého úplňku nad Antarktidou

Uznání a copyright: LI Hang

Už jste někdy viděli halo kolem Měsíce? Takové 22 stupňové prstence kolem Měsíce způsobené ledovými krystaly, které se snáší v zesmké atmosféře, jsou docela vzácné. Dobře, ale viděli jste už někdy modrý úplněk? Podle moderní definice je modrý úplněk druhý úplněk v kalendářním měsíci a to je také docela vzácné. To co je vidět nahoře, se dá považovat za vzácnost na druhou, halo kolem modrého úplňku. Snímek byl pořízen koncem minulého měsíce u stanice Zhongshan v Antarktidě. V poopředí je vidětbudova elektrárny sněžná rolba. To, co se může zdát jako hvězdy v pozadí, jsou ve skutečnosti osvětlené vločky v blízkosti kamery.

Štítky: Lunar halo, Blue moon, Ledové krystaly


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »