Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo kolem modrého úplňku nad Antarktidou

Uznání a copyright: LI Hang

Už jste někdy viděli halo kolem Měsíce? Takové 22 stupňové prstence kolem Měsíce způsobené ledovými krystaly, které se snáší v zesmké atmosféře, jsou docela vzácné. Dobře, ale viděli jste už někdy modrý úplněk? Podle moderní definice je modrý úplněk druhý úplněk v kalendářním měsíci a to je také docela vzácné. To co je vidět nahoře, se dá považovat za vzácnost na druhou, halo kolem modrého úplňku. Snímek byl pořízen koncem minulého měsíce u stanice Zhongshan v Antarktidě. V poopředí je vidětbudova elektrárny sněžná rolba. To, co se může zdát jako hvězdy v pozadí, jsou ve skutečnosti osvětlené vločky v blízkosti kamery.

Štítky: Lunar halo, Blue moon, Ledové krystaly


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »