Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo kolem modrého úplňku nad Antarktidou

Uznání a copyright: LI Hang

Už jste někdy viděli halo kolem Měsíce? Takové 22 stupňové prstence kolem Měsíce způsobené ledovými krystaly, které se snáší v zesmké atmosféře, jsou docela vzácné. Dobře, ale viděli jste už někdy modrý úplněk? Podle moderní definice je modrý úplněk druhý úplněk v kalendářním měsíci a to je také docela vzácné. To co je vidět nahoře, se dá považovat za vzácnost na druhou, halo kolem modrého úplňku. Snímek byl pořízen koncem minulého měsíce u stanice Zhongshan v Antarktidě. V poopředí je vidětbudova elektrárny sněžná rolba. To, co se může zdát jako hvězdy v pozadí, jsou ve skutečnosti osvětlené vločky v blízkosti kamery.

Štítky: Lunar halo, Blue moon, Ledové krystaly


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »