Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo kolem modrého úplňku nad Antarktidou

Uznání a copyright: LI Hang

Už jste někdy viděli halo kolem Měsíce? Takové 22 stupňové prstence kolem Měsíce způsobené ledovými krystaly, které se snáší v zesmké atmosféře, jsou docela vzácné. Dobře, ale viděli jste už někdy modrý úplněk? Podle moderní definice je modrý úplněk druhý úplněk v kalendářním měsíci a to je také docela vzácné. To co je vidět nahoře, se dá považovat za vzácnost na druhou, halo kolem modrého úplňku. Snímek byl pořízen koncem minulého měsíce u stanice Zhongshan v Antarktidě. V poopředí je vidětbudova elektrárny sněžná rolba. To, co se může zdát jako hvězdy v pozadí, jsou ve skutečnosti osvětlené vločky v blízkosti kamery.

Štítky: Lunar halo, Blue moon, Ledové krystaly


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »