Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hledání meteoritů v Antarktidě

Uznání a copyright: Ralph P. Harvey (CWRU), Antarctic Search for Meteorites Program, NASA, NSF

Kde je na Zemi nejlepší místo pro hledání meteoritů? I když meteority padají na celé zeměkouli, tak obvykle spadnou na dno oceánu, skryjí se při pohybech terénu, nebo jsou k nerozeznání od pozemského kamení. Ovšem na spodku světa, ve východní Antarktidě jsou čisté a nedotčené vrstvy modrého ledu. Při cestě po takové pláni je tmavý kámen dobře vidět. U takových kamenů je vysoká pravděpodobnost, že se jedná o skutečné meteority, nejspíše kousky jiných těles. Výbuch nebo dopad mohl tyto meteority vymrštit z Měsíce, Marsu, nebo dokonce z asteroidu, a tak poskytnout hodnotné informace o těchto vzdálených tělesech a o naší ranné Sluneční soustavě. Malé týmy průzkumníků na sněžných skůtrech jich doposud našly tisíce. Na snímku nahoře průzkumníci na ledu prohledávají pole vzdálené 25 kilometrů od Otway Massif pohoří Transantarctic Mountain Range v Antarktidě v létě 1995-1996. Tento týden slavíme 100. výročí, kdy lidé poprvé dosáhli jižní pól Země.

Štítky: Meteority, Antarktida, Blue ice


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »