Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometární prach nad začarovanou skálou

Uznání a copyright: Jared Tennant

Planeta Země tento týden zametla prachové trosky z periodické komety Swift-Tuttle. Jemná zrnka se při svém průchodu hustou atmosférou rychlostí 59 km/s vypařují a vytvářejí meteory - Perseidy. Tato 20 sekundová expozice zachytila takový barevný záblesk Perseidy. Pomíjivý úkaz nastal po půlnoci 12. srpna za bezměsíčné oblohy nad rozsáhlým žulovým dómem přírodní oblasti začarované skály (Enchanted Rock State Natural Area) v centrálním Texasu v USA. Stromy pod Perseidou stojí v siluetě proti rozptýlenému světlu na obzoru a ze slabé Mléčné dráhy, která se sama proťatá tmavými mračny mezihvězdného prachu.

Štítky: Meteor, Perseid, Mléčná dráha, Texas


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »