Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometární prach nad začarovanou skálou

Uznání a copyright: Jared Tennant

Planeta Země tento týden zametla prachové trosky z periodické komety Swift-Tuttle. Jemná zrnka se při svém průchodu hustou atmosférou rychlostí 59 km/s vypařují a vytvářejí meteory - Perseidy. Tato 20 sekundová expozice zachytila takový barevný záblesk Perseidy. Pomíjivý úkaz nastal po půlnoci 12. srpna za bezměsíčné oblohy nad rozsáhlým žulovým dómem přírodní oblasti začarované skály (Enchanted Rock State Natural Area) v centrálním Texasu v USA. Stromy pod Perseidou stojí v siluetě proti rozptýlenému světlu na obzoru a ze slabé Mléčné dráhy, která se sama proťatá tmavými mračny mezihvězdného prachu.

Štítky: Meteor, Perseid, Mléčná dráha, Texas


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »