Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometární prach nad začarovanou skálou

Uznání a copyright: Jared Tennant

Planeta Země tento týden zametla prachové trosky z periodické komety Swift-Tuttle. Jemná zrnka se při svém průchodu hustou atmosférou rychlostí 59 km/s vypařují a vytvářejí meteory - Perseidy. Tato 20 sekundová expozice zachytila takový barevný záblesk Perseidy. Pomíjivý úkaz nastal po půlnoci 12. srpna za bezměsíčné oblohy nad rozsáhlým žulovým dómem přírodní oblasti začarované skály (Enchanted Rock State Natural Area) v centrálním Texasu v USA. Stromy pod Perseidou stojí v siluetě proti rozptýlenému světlu na obzoru a ze slabé Mléčné dráhy, která se sama proťatá tmavými mračny mezihvězdného prachu.

Štítky: Meteor, Perseid, Mléčná dráha, Texas


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »