Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometární prach nad začarovanou skálou

Uznání a copyright: Jared Tennant

Planeta Země tento týden zametla prachové trosky z periodické komety Swift-Tuttle. Jemná zrnka se při svém průchodu hustou atmosférou rychlostí 59 km/s vypařují a vytvářejí meteory - Perseidy. Tato 20 sekundová expozice zachytila takový barevný záblesk Perseidy. Pomíjivý úkaz nastal po půlnoci 12. srpna za bezměsíčné oblohy nad rozsáhlým žulovým dómem přírodní oblasti začarované skály (Enchanted Rock State Natural Area) v centrálním Texasu v USA. Stromy pod Perseidou stojí v siluetě proti rozptýlenému světlu na obzoru a ze slabé Mléčné dráhy, která se sama proťatá tmavými mračny mezihvězdného prachu.

Štítky: Meteor, Perseid, Mléčná dráha, Texas


3. vesmírný týden 2019

3. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 1. do 20. 1. 2019. Měsíc bude dorůstat k úplňku. Blíží se úplné zatmění v noci na pondělí 21. ledna. Večer je vidět Mars, ráno se k sobě blíží Venuše a Jupiter. Chang’e 4 a Yutu 2 fungují a zažijí první měsíční noc. Seismometr SEIS sondy InSight se připravuje na měření. Sonda New Horizons opět posílá data. Síť Iridium-NEXT je hotova. Před 50 lety byl objeven první optický protějšek pulsaru, a to ve známé Krabí mlhovině.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2018 obdržel snímek „Venuše“, jehož autorem je Jan Klečka     Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na Moravě,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimní rudí skřítci nad jaderským mořem

Další informace »