Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přibližování k perihelu

Uznání: ESA / Rosetta / MPS for OSIRIS Team; MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

Tento dramatický výtrysk z jádra komety 67P/Čurjumov-Gerasimenková nastal 12. srpna, pouhé hodiny před perihelem, nejtěsnějším přiblížením ke Slunci. Kometa obletí Slunce jednou za 6,45 roku a vzdálenost perihelu je asi 1,3 AU (astronomické jednotky), pořád vně oběžné dráhy Země (1 AU). Snímek 4 kilometry velkého jádra se dvěma laloky je jasně osvětlený slunečním světlem a s tmavými stíny, jak ho zobrazila vědecká kamera kosmické sondy Rosetta ze vzdálenosti asi 325 km. Rosseta je příliš blízko, než aby mohla vidět rostoucí ohon komety, ale udržuje si takovou polohu, aby mohla sledovat, jak se bude v nadcházejících týdnech jádro ohřívat a stane se aktivnějším a prvotní ledy začnou z povrchu sublimovat a vytvářet výtrysky plynu a prachu. Tento týden také na Zemi dopadal prach z periodické komety Swift-Tuttle, která naposledy prošla perihelem v roce 1992 ve vzdálenosti 0,96 AU.

Štítky: 67p, Kometa, Churyumov-Gerasimenko, Perihelion


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »