Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přibližování k perihelu

Uznání: ESA / Rosetta / MPS for OSIRIS Team; MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

Tento dramatický výtrysk z jádra komety 67P/Čurjumov-Gerasimenková nastal 12. srpna, pouhé hodiny před perihelem, nejtěsnějším přiblížením ke Slunci. Kometa obletí Slunce jednou za 6,45 roku a vzdálenost perihelu je asi 1,3 AU (astronomické jednotky), pořád vně oběžné dráhy Země (1 AU). Snímek 4 kilometry velkého jádra se dvěma laloky je jasně osvětlený slunečním světlem a s tmavými stíny, jak ho zobrazila vědecká kamera kosmické sondy Rosetta ze vzdálenosti asi 325 km. Rosseta je příliš blízko, než aby mohla vidět rostoucí ohon komety, ale udržuje si takovou polohu, aby mohla sledovat, jak se bude v nadcházejících týdnech jádro ohřívat a stane se aktivnějším a prvotní ledy začnou z povrchu sublimovat a vytvářet výtrysky plynu a prachu. Tento týden také na Zemi dopadal prach z periodické komety Swift-Tuttle, která naposledy prošla perihelem v roce 1992 ve vzdálenosti 0,96 AU.

Štítky: 67p, Kometa, Churyumov-Gerasimenko, Perihelion


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »