Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přibližování k perihelu

Uznání: ESA / Rosetta / MPS for OSIRIS Team; MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

Tento dramatický výtrysk z jádra komety 67P/Čurjumov-Gerasimenková nastal 12. srpna, pouhé hodiny před perihelem, nejtěsnějším přiblížením ke Slunci. Kometa obletí Slunce jednou za 6,45 roku a vzdálenost perihelu je asi 1,3 AU (astronomické jednotky), pořád vně oběžné dráhy Země (1 AU). Snímek 4 kilometry velkého jádra se dvěma laloky je jasně osvětlený slunečním světlem a s tmavými stíny, jak ho zobrazila vědecká kamera kosmické sondy Rosetta ze vzdálenosti asi 325 km. Rosseta je příliš blízko, než aby mohla vidět rostoucí ohon komety, ale udržuje si takovou polohu, aby mohla sledovat, jak se bude v nadcházejících týdnech jádro ohřívat a stane se aktivnějším a prvotní ledy začnou z povrchu sublimovat a vytvářet výtrysky plynu a prachu. Tento týden také na Zemi dopadal prach z periodické komety Swift-Tuttle, která naposledy prošla perihelem v roce 1992 ve vzdálenosti 0,96 AU.

Štítky: 67p, Kometa, Churyumov-Gerasimenko, Perihelion


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »