Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bezměsíčné meteory a Mléčná dráha

Uznání a copyright: Petr Horálek

Podívali jste se už na Perseidy? I když maximum tohoto každoročního roje bylo předpovězeno na minulou noc, tak aktivita meteorů by měla pokračovat i dnešní noc (13./14. srpna) a nejlépe je uvidíte na jasné tmavé obloze po půlnoci. Letošní Perseidy mají tu výhodu, že jsou aktivní kolem novu 14. srpna. A jelikož téměř nový měsíc nevychází až za ranního svítání, tak je možné spatřit i mnoho slabších meteorů bez vlivu jasného měsíčního světla. Naposledy nastal roj Perseid za novu v roce 2013. Tehdy byly také pořízeny expozice, z nichž vznikl dnešní obraz, pod tmavou bezměsíčnou oblohou ostrova Hvar u pobřeží Chorvatska. V širokoúhlém kompozitním obrazu, pořízeném od 8. do 14. srpna 2013 proti slabému zvířetníkovému světlu a Mléčné dráze, proudí z radiantu roje v hrdinském souhvězdí Perseus 67 meteorů. Příští bezměsíčné Perseidy budou v srpnu 2018.

Štítky: Radiant, Meteorický roj, Perseid, Mléčná dráha, Zvířetníkové světlo


24. vesmírný týden 2026

24. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 6. do 14. 6. 2026. Měsíc je vidět na ranní obloze a po poslední čtvrti směřuje k novu. Venuše a Jupiter jsou večer v konjunkci a níže je také Merkur. Ráno je už vidět Saturn a nedaleko něj je kometa 220P/McNaught, která zjasnila asi 10 000×. Sluneční aktivita je vyšší, ale zatím jsme polární záři z Česka neviděli. Zato se objevila první noční svítící oblaka (NLC). Na ISS se musel opravit únik atmosféry, část posádky pro jistotu usedla do svých kosmických lodí. Slavíme 125 let od narození našeho významného astronoma Antonína Bečváře a v Brandýse nad Labem k tomu bude tradičně koncert. Devadesátiny slaví v Americe náš další významný kometární astronom Zdeněk Sekanina.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

jupitervenuse1

05/06/2026 22:55 - zatím poslední fotka z pátku

Další informace »