Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nebeská brána na Novém Zélandu

Uznání a copyright: Petr Horálek

Někomu to může připomínat bránu do vzdáleného vesmíru. Jiný v tom může vidět oko obra. S trochou básnické licence, oba mají pravdu. Na snímku nahoře je standardní pohled na oblohu rybím okem, ale v neobvyklé projekci. Pohled pochází z vyhlídky na Novém Zélandě zvané Te Mata Peak a tento název se dá z maorského jazyka přeložit jako "Spící obr". Na podivuhodném panoramatu je od středu oblohy doprava dolů vidět pás naší Galaxie Mléčné dráhy s Velkým a Malým Magellanovým mračnem vpravo. Červená barva pochází z atmosférického světélkování vzduchu, které fotografa překvapilo, jelikož je lépe zachyceno kamerou než se dá uvidět očima. Snímek nahoře byl pořízen před dvěma týdny, když sestra fotografa, vlevo, s někým neznámým, nahlíželi do hvězdné brány.

Štítky: Obloha, Nový Zéland, Fisheye


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »